به گزارش CNN فارسي ، رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران اطلاعات مربوط به ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده قدیمی در این کشور را به تعویق می‌اندازد و احتمال درگیری بر سر این موضوع را افزایش می‌دهد.

گفت‌وگوها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی از ماه مارس به حالت تعلیق درآمده است، عمدتاً به دلیل اصرار تهران برای حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از فهرست سازمان تروریستی خارجی ایالات متحده (FTO).

اگرچه از نظر فنی بخشی از توافق هسته‌ای نیست، یکی از موضوعاتی که باعث تنش و بی اعتمادی بین تهران و غرب شد، درخواست ایران برای بسته شدن تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت ظاهرا قدیمی اما اعلام نشده بود.

این سایت‌ها نشان می‌دهند که ایران مواد هسته‌ای در آنجا دارد که به آژانس اعلام نکرده است.

ایران و ناظر هسته ای سازمان ملل در ۵ مارس بر روی یک برنامه سه ماهه برای یک سری تبادلات توافق کردند که پس از آن، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، “با هدف گزارش نتیجه گیری خود در نشست ژوئن ۲۰۲۲ (IAEA) شورای حکام” که در تاریخ آغاز می شود، موافقت کردند.

با این حال، دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که نشانه‌های کمی وجود دارد که نشان دهد تهران پاسخ‌های رضایت‌بخشی به دیده‌بان داده است.

گروسی در سخنانی در پارلمان اتحادیه اروپا گفت که به شدت نگران این وضعیت است و به ایران گفته است که تصور نهایی شدن توافق هسته ای در صورتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد چیزهایی که باید از آن ها می دانست تردید جدی داشته باشد، برایش دشوار است.

گروسی از طریق وب‌استریم به کمیته‌های پارلمان اروپا گفت: “من سعی نمی‌کنم پیام هشداردهنده‌ای بدهم که ما در بن بست قرار داریم، اما وضعیت خیلی خوب به نظر نمی‌رسد. ایران در نوع اطلاعاتی که ما از آنها نیاز داریم دریافت نکرده است.”

منابع آگاه گفتند که مقامات غربی تا حد زیادی امید خود را نسبت به احیای مجدد آن از دست داده‌اند و آنها را مجبور کرده است که چگونه برنامه اتمی ایران را محدود کنند، حتی در شرایطی که حمله روسیه به اوکراین قدرت‌های بزرگ را تقسیم کرده است.  

گروسی گفت: «البته ما هنوز امیدواریم که توافقی در یک چارچوب زمانی معقول به دست آید، اگرچه باید این واقعیت را بپذیریم که پنجره فرصت هر زمان ممکن است بسته شود.»

دیدگاهتان را بنویسید