به گزارش CNN فارسی نیروی دریایی آمریکا  در بیانیه‌ای اعلام کرد که پنج ملوان ایرانی را که در اثر انفجار در یک کشتی باری زخمی شده بودند نجات داده است. این حادثه روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر رخ داده است.

بر اساس این بیانیه محموله این کشتی مواد مخدر غیرقانونی بوده و نیروی دریایی آمریکا آن را در خلیج عمان توقیف کرده است. ملوانان آمریکایی توانسته‌اند پنج دریانورد زخمی را که خود را ایرانی معرفی کرده‌اند، نجات دهند اما یک نفر همچنان مفقود است.

دو نفر از نجات یافتگان بلافاصله با هلی کوپتر به عمان منتقل شده‌اند تا تحت درمان قرار بگیرند و بقیه نیز بعدا به عمان منتقل می‌شوند تا از آنجا به ایران بروند.

سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفته پیش از انفجار و آتش سوزی در این کشتی، ملوانان آن در حالی که در حال ریختن یک ماده مایع روی عرشه کشتی بودند، دیده شده‌اند. بر اساس بیانیه نیروی دریایی آمریکا، این کشتی بیش از دو تن مواد مخدر به ارزش ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار حمل می‌کرده است.

این مواد شامل ۱۷۴۵ کیلوگرم حشیش، ۵۰۰ کیلو متامفتامین و ۳۰ کیلوگرم هروئین بوده است. این کشتی توسط ناو سیروکو توقیف شده است. سیروکو بخشی از نیروی ضربت ترکیبی CTF 150 است که زیر نظر نیروی دریایی مشارکتی CMF فعالیت می‌کند.

CMF شامل ۳۴ کشور است که کشتی‌های آنها در ۳.۲ میلیون مربع مایل در آب‌های بین‌المللی شناورند.

در ماه ژوئیه نیروی دریایی نیوزلند فرماندهی نیروهای CTF 150 را بر عهده گرفت.

به گفته CTF 150 در اوایل ماه میلادی جاری بیش از ۶۷ تن مواد مخدر به ارزش بالغ بر ۱۸۹ میلیون دلار در آب‌های خلیج فارس توقیف شد.

دیدگاهتان را بنویسید