به گزارش CNN فارسي ، رسانه‌های اسرائيل از قول منابع بدون نام نوشته‌اند سرهنگ ترورشده سپاه قدس در تهران در طراحی گروگان‌گیری شهروندان اسرائیلی و نیز حملاتی علیه اسرائیل و مراکز یهودی در سراسر دنیا دست داشته است.

خبرگزاری‌های دولتی ایران روز یکشنبه اول خرداد از ترور یک سرهنگ سپاه پاسداران توسط مهاجمان ناشناس خبر دادند. نام این فرد در ابتدا “حسن صیاد خدایاری” گزارش شد. اندکی بعد سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای مقتول را “سرهنگ پاسدار صیاد خدایی” معرفی کرد و ترور او را به “عوامل وابسته به استکبار جهانی” نسبت داد.
در این گزارش‌ رسانه‌های ایران و همچنین اطلاعیه سپاه از این سرهنگ به عنوان “مدافع حرم” نام برده شده و ذکر شده او یکی از فرماندهان سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، بوده است.

سایت “تایمز آو اسرائیل” نوشته یک مقام ایرانی به تلویزیون الجزیره گفته که ترور این فرمانده “عبور از خط قرمز” بوده و کسانی که مسئول این ترور هستند “بهای سنگینی خواهند پرداخت”.

این رسانه اسرائيلی نوشته نحوه ترور این سرهنگ سپاه احتمال ارتباط این ترور با ترورهای پیشین رخ داده در ایران، نظیر ترور دانشمندان هسته‌ای را که به اسرائیل نسبت داده می‌شوند، افزایش داده است زیرا در همه این ترورها مهاجمان سوار موتورسیکلت بوده‌اند.

سایت “کان” وابسته به رسانه دولتی اسرائیل نوشته در صورتی که ظن دست داشتن اسرائیل در این ترور صحت داشته باشد، این موضوع می‌تواند سطح جدیدی از اقدامات اسرائیل علیه ایران باشد، زیرا صیاد خدایی در برنامه اتمی ایران دخیل نبوده است.

شبکه خبری کانال ۱۲ اسرائیل درباره این ترور از بنی‌ گانتس، وزیر دفاع این کشور، سوال کرده اما او از پاسخ دادن خودداری کرده است. گانتس که در نیویورک به سر می‌برد گفته است: «حکومت اسرائیل خیلی قوی است. من به همه گزارش‌هایی که در هرجایی منتشر می‌شود نمی‌پردازم.»

دست داشتن در یک رشته عملیات ترور

 

شبکه خبری کانال ۱۳ اسرائیل، صیاد خدایی را یکی از همکاران منصور رسولی معرفی کرده است. منصور رسولی کسی است که موساد ادعا کرده بود او را در تهران ربوده، مورد بازجویی قرار داده و سپس آزاد کرده است. اسرائیل مدعی شده بود که رسولی قصد انجام یک رشته عملیات ترور و آدم ربایی در ترکیه، آلمان و فرانسه را داشته است. به نوشته شبکه ۱۳ اسرائیل، صیاد خدایی، منصور رسولی را مامور کشتن کنسول اسرائیل در استانبول کرده بود.

کانال ۱۲ اسرائیل نیز گزارش داده که صیاد خدایی پشت عملیاتی بوده که اخیرا شین‌بت، سرویس امنیت داخلی اسرائیل، از آن پرده برداشت. شین بت ۱۹ مه اعلام کرد که مأموران اطلاعاتی ایران تلاش کرده‌اند تا دانشگاهیان و بازرگانان اسرائیلی را به خارج بکشانند. به گفتۀ سرویس امنیت داخلی اسرائیل مأموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای این منظور از هویت‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و اغلب خود را به عنوان دانشگاهی، روزنامه‌نگار، تاجر و خیّر معرفی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، صیاد خدایی همچنین پشت عملیاتی بوده که هدف آن ترور پنج اسرائیلی در قبرس بوده است. به نوشته کانال ۱۲ اسرائیل، صیاد خدایی اخیرا از سوریه بازگشته بوده و در آنجا زیر نظر قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده سپاه قدس کار می‌کرده است.

یک منبع امنیتی ایرانی نیز گفته صیاد خدایی نقش “مهمی” در صنعت نظامی ایران به خصوص در زمینه پهپاد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید