به گزارش CNN فارسی ، پس از سالها برای اولین بار یکی از پایگاه‌های فوق سری پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایش عمومی درآمد.

رونمایی از این پایگاه همزمان با بازدید سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش انجام شد و مانند یک بمب خبری در میان منابع خبری نظامی ایران و جهان عمل کرد که حاوی نکات بسیاری برای دوستان و دشمنان ایران است.

در این پایگاه انبوهی از پهپادهای شناسایی و رزمی کمان ۱۲ دیده می‌شود که به جدیدترین سامانه‌های کاوندا اپتیکی و حرارتی و موشک‌ها و بمب‌های مدرن و هوشمند هدایت حرارتی و لیزری و اپتیکی مجهز هستند.

نکته جالب درباره این پهپاد این است که برای اولین بار در ایران از تانکر سوخت کمکی اکسترنال هماننده یک جنگنده بر روی پهپاد کمان ۱۲ نصب شده است که در کشور چنین چیزی بی سابقه بود.

نصب این تانکر سوخت نشان از اهداف ارتش برای انجام ماموریت‌های با برد بالاتر نسبت به قبل و حمل سوخت بیشتر جهت مداومت پرواز بالاتر برای کمان ۱۲ و انجام ماموریت‌های آن است.

در ادامه این رونمایی انبوهی از پهپادهای جدید رزمی ابابیل ۵ نیز دیده می‌شوند که نسلی نوین‌تر نسبت به پهپاد معروف مهاجر ۶ محسوب می‌شود و از طراحی و آیرودینامیک بهتر و بهینه‌تر و همچنین توان حمل بمب‌ها و موشک‌های هوا به زمین بیشتر و متنوع‌تری نسبت به مهاجر ۶ دارد.

پهپاد رزمی شناسایی مهاجر ۶ مجهز به موشک های الماس ۲ و بمب هوشمند قائم

در بخش دیگری از این پایگاه پهپادی سری ارتش شاهد تعداد بسیار زیادی از پهپاد‌های جت کرار هستیم که در دو مدل بمب‌افکن و شکاری در این پایگاه قرار دارند.

در کنار مدل بمب افکن می‌بینیم که بمب‌های هوشمند و در کنار نسخه شکارچی هوایی موشک‌های هوا به هوای حرارتی قرار دارند.

شاهکارهای رونمایی شده ارتش در این پایگاه پهپاد‌های فطرس و کمان ۲۲ هستند که هیچ کس تصور نمی‌کرد ارتش به این سرعت این دو پهپاد پهن‌پیکر و برد بلند را به خدمت گرفته و تولید انبوه کرده باشد.

جدید ترین سلاح هوشمند هوا به زمین استراتژیک رونمایی شده برای این پهپاد‌ها نیز موشک حیدر ۱ و ۲ با برد ۲۰۰ کیلومتر است که سرعتی معادل ۱۰۰۰ کیلومتر دارد و این امکان را فراهم می‌کند که این دو پهپاد قدرتمند و پیشرفته از فاصله بالا و در فضای امن بدون درگیری با سیستم‌های پدافندی دشمن اقدام با عملیات تهاجمی و شلیک موشک علیه تجهیزات دشمن در هر جنگی انجام دهند.

ارتش با این رونمایی شوک خبری بزرگی به مراکز خبری نظامی جهان وارد کرد.

کسی تصور نمی‌کرد ارتش جمهوری اسلامی ایران در سکوت کامل خبری در حال ایجاد چنین پایگاه‌های عظیم و چنین ناوگان پهپادی و تسلیحاتی متنوع و گسترده‌ای در کشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید