به گزارش CNN فارسی، احمد مهری، اپیدمیولوژیست و کارشناس بهداشت عمومی ایران که در زمینه فعالیت واکسن ستیزان فعالیت می‌کند، اعلام کرد بیشتر کسانی که در فضای مجازی علیه واکسن‌ ها تولید محتوا و به‌صورت ساختاریافته فعالیت می‌کنند، اهداف از پیش تعیین‌شده‌ای دارند.
وی در ادامه افزود: “بررسی بسیاری از محتواهای تولیدشده از سوی آنها در نهایت به سمت تبلیغ داروهایی است که مطالعات تأییدشده ندارند و حتی گفته می‌شود برای سلامت مضر هستند.
ما با افراد معدودی مواجهیم که مدرک مرتبط با رشته‌های پزشکی دارند اما باز هم علیه واکسن‌ها اظهار نظر می‌کنند. بیشتر مباحث مطرح‌شده از سوی آنها در پایین‌ترین سطح از توجیهات قرار دارد. همچنین بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌ایم، مشخص شده که بیشتر سرگروه‌های جریان مخالفت با واکسن‌ها اغلب با تولیدکنندگان داروهایی ارتباط دارند که درباره محصولات آنها هیچ‌گونه مطالعات بالینی مورد تأییدی وجود ندارد.
یکی از چالش‌های موجود برای پاسخگویی به دلایل ضدواکسن‌ها را فرصت کم در رسانه‌ می‌داند. در یکی از جلسات، مخالفان واکسن ۵۳ گزاره به‌ عنوان دلایل رد واکسن مطرح کردند. بیش از ۴۰ مورد از موارد مطرح‌شده را می‌توان از طریق علم اپیدمیولوژی به‌ طور قانع‌کننده پاسخ داد اما نیاز به زمان دارد و نمی‌توان تنها در دو دقیقه این مباحث را جمع‌بندی کرد.
آنها می‌گویند چرا واکسن‌ها با مجوز اضطراری تزریق می‌شوند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که صدور مجوز اضطراری به معنی قابل تأیید نبودن یک دارو یا یک واکسن نیست بلکه به‌ دلیل مرگ‌ومیر قابل توجه ناشی از پاندمی‌ها، از جمله کرونا، اضطرار داریم که نخستین خطر بیماری یعنی مرگ را کاهش دهیم.
این دیدگاه جدید نیست و از سال‌ها پیش هم وجود داشته است که در دوران پاندمی یکی از اقدامات مهم جلوگیری از مرگ بر اثر بیماری است. به همین دلیل شاید عوارضی نادر از واکسن یا دارو وجود داشته باشد اما جلوگیری از مرگ روزانه صدها نفر دارای ارزش بیشتری از عوارض بسیار جزئی است. اما ضدواکسن‌ها از همین حربه برای ایجاد هراس در مردم استفاده و در مناظره‌ها، تریبون‌ها، فضای مجازی به بهانه روشنگری و اقناع‌سازی علیه واکسن‌ها صحبت می‌کنند. از طرفی در مقابل آنها متخصصان فرصت کمتری برای پاسخگویی دارند.
در اصل این افراد از ایجاد اختلاف بین پزشکان طب نوین و سنتی سود می‌برند؛ چرا که برای فروش داروهایشان نیاز دارند طب نوین را تخریب کنند و داروهای تأییدنشده‌شان را در قالب طب سنتی به خورد مردم بدهند”.
او در پاسخ به این سؤال که منابع مالی اقدامات ضدواکسن از کجا تامین می‌شود و آیا گروه خاصی از این افراد به‌ عنوان لیدرهای جریان مخالف واکسن حمایت می‌کنند، توضیح می‌دهد: “ما شاهد یک تراکنش مالی میلیاردی ناشی از فروش این گونه محصولات هستیم؛ به‌ طوری که حتی در دوران کرونا با تبلیغات هدفمند و ساختاریافته و با حربه تأیید از سوی متخصصان، قیمت این محصولات چند برابر شد.
چندی پیش در یکی از جلسات درخواست کردم که برای روشنگری درباره ارسال این محصولات، اداره پست گزارشی از میزان نقل و انتقال داروهای گیاهی به استان‌ها ارائه دهد تا مشخص شود چه میزان خرید و فروش این داروها در سطح کشور انجام شده است. این در حالی است که بیشتر داروهای تأییدشده طب سنتی که از سازمان غذا و دارو هم تأییدیه دارند، در داروخانه‌ها موجود هستند و نیازی به ارسال از طریق پست هم ندارند.
این گونه فعالیت‌ها اقدام علیه سلامت عمومی است. برای جامعه پزشکی اثبات شده که واکسن‌های موجود نقش بسیار مهمی در کاهش ابتلا و مرگ ناشی از کرونا دارند و مخالفت و تولید محتوا علیه آنها به نوعی تهدید سلامت برای جامعه است. ما قانونی در این‌ باره داریم و بارها از قوه قضاییه درخواست کرده‌ایم که جلوی این جریان بایستند.
مطالعه‌ای ملی از سوی متخصصان علوم اپیدمیولوژی و اجتماعی در تهران و برخی استان‌ها انجام شده و نشان می‌دهد که بیشتر افرادی که واکسن نمی‌زنند نگرانی از اثربخشی، نوع و محتوای واکسن دارند و باید درباره آنها اقناع‌سازی صورت بگیرد. این یعنی باید محتوای درست به مردم برسد تا آنها فریب ضدواکسن‌ها را نخورند.
بر این اساس وزارت بهداشت باید سرعت انتشار اطلاعات را افزایش دهد و مطالعات انجام‌شده درباره اثربخشی و عوارض واکسن‌ها به‌ صورت قابل درک در اختیار مردم قرار بگیرد. این مسئله حتی درباره واکسن‌های داخلی هم باید وجود داشته باشد و مقالات پیش‌چاپ آنها در اختیار عموم قرار بگیرد تا آگاهی مردم در این‌ باره افزایش پیدا کند”.

دیدگاهتان را بنویسید