به گزارش CNN فارسی دادگاهی در اوکراین روز دوشنبه یک نظامی روس را به دلیل کشتن یک شهروند غیرنظامی اوکراینی به حبس ابد محکوم کرد.

گروهبان وادیم شیشیمارین که متهم به شلیک به سر یک غیرنظامی اوکراینی در نخستین روزهای جنگ است، در جلسه قبلی دادگاه با پذیرفتن اتهام وارده تقاضای بخشش کرده بود.

این گروهبان ۲۱ ساله در جلسه دادرسی پیشین از کاترینا شلیپووا، بیوه مقتول، خواست که او را در رابطه با قتل همسرش، اولکساندر، ببخشد. ششمارین فرد قربانی را در ۲۸ فوریه در روستایی در شمال شرقی اوکراین با شلیک گلوله به سرش به قتل رساند.

صدور حکم برای این نظامی روس در حالی است که وکیل مدافع او چنین استدلال کرده بود که موکلش – که عضو یک یگان زرهی و خدمه تانک بود – برای مواجهه با این حجم از اقدامات نظامی و این میزان خشونت که سربازان روس در تهاجم به اوکراین مرتکب شدند، آمادگی روحی لازم را نداشته است.

این نخستین دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه است.

اوکراین، روسیه را به جنایات و وحشیگری علیه غیرنظامیان در جریان تهاجم متهم کرده است و می‌گوید بیش از ۱۰هزار جنایت جنگی احتمالی را شناسایی کرده است. مسکو اما هدف قرار دادن غیرنظامیان یا دست داشتن در جنایات جنگی را رد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید