به گزارش CNN فارسی ، اکسیوس روز دوشنبه هشتم آذرماه با اعلام این خبر به نقل از یکی از منابع آمریکایی نوشت این اطلاعات نشان می‌دهد قدم‌های مقدماتی ایران این امکان را فراهم می‌کند که این کشور در عرض چند هفته به سمت غنی‌سازی ۹۰ درصدی پیش برود.

این سطح غنی‌سازی برای تولید سلاح هسته‌ای به کار می‌رود و ایران را بیش از همیشه در آستانه هسته‌ای شدن قرار می‌دهد.

یکی از این منابع آمریکایی به اکسیوس گفت که ارزیابی تحلیلگران اطلاعاتی اسرائیل این است که ایران می‌تواند به زودی با برداشتن این گام از آن به عنوان اهرم فشار در مذاکرات وین استفاده کند.

اسرائیل همچنین ارزیابی‌های اطلاعاتی را با آمریکا به اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد تمایل ایران به داشتن اهرم فشار در وین می‌تواند تهران را به سمت افزایش بیشتر حملات علیه ایالات متحده و منافع و نیروهایش در منطقه از طریق متحدانش در عراق،‌ سوریه و یمن سوق دهد.

ایران در حال حاضر در حال غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را انجام می‌دهد که بسیار فراتر از سطح مجاز توافق هسته‌ای به شمار می‌رود.

این گزارش هم‌زمان با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین منتشر شده است. در یک سو، ایران بر لغو تحریم‌ها تاکید می‌کند و در سوی دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا بر بازگشت ایران به تعهدات برجامی تاکید دارند.

در این میان اسرائیل نیز مخالفت خود را با لغو تحریم‌های ایران اعلام کرده و وزیر خارجه این کشور طی سفری دو روزه به بریتانیا و فرانسه به دنبال رایزنی و توافق‌هایی برای مقابله با هسته‌ای شدن ایران و لغو نشدن تحریم‌های بانکی جمهوری اسلامی است.

همچنین انتظار می‌رود بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، در روزهای آینده به واشینگتن سفر کند تا با لوید آستین، وزیر دفاع و دیگر مقامات ارشد دولت بایدن درباره بحران هسته‌ای ایران گفت‌وگو کند.

دیدگاهتان را بنویسید