به گزارش CNN فارسی ، ویدیوهای منتشرشده حکایت از حضور نیروهای امنیتی در این شهرستان دارد. امامان جمعه شیعه نیز در شهرهای استان گلستان در خطبه‌های نماز جمعه به مولوی گرگیج حمله کردند.

پس از سخنان محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر درباره امام سوم شیعیان، نماینده خامنه‌ای در استان گلستان در اقدامی نامعمول امام جمعه اهل سنت جدیدی برای این شهر معرفی کرد.

پیش از این انتصاب امامان جمعه اهل سنت توسط نمایندگان خامنه‌ای انجام نمی‌شد.

کاظم نورمفیدی در حکمی که روز جمعه منتشر شد، نعمت‌االله مشعوف را به عنوان «امام جمعه جدید آزادشهر» منصوب کرد.

بنابر گزارش‌ها، گرگیج گفته بود که خلیفه دوم مسلمانان پس از فتح ایران دختر یزدگرد پادشاه ایران را به ازدواج امام سوم شیعیان درآورد و ۹ نسل امامان شیعه نیز حاصل همین ازدواج هستند و «در نتیجه اگر خلافت عمر بن الخطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سوال برده‌ایم.

این سخنان با اعتراض شدید تعدادی از روحانیون شیعه مواجه شد و برخی از آنان نیز علیه او ناسزا گفتنند.

گرگیج پس از این واکنش‌ها با اعلام اینکه سخنانش تحریف شده گفت قصدش از بیان این سخنان، اعتراض به توهین‌هایی بود که به خلیفه دوم مسلمانان در «ایام فاطمیه» در ایران صورت می‌گیرد.

انتصاب امام جمعه جدید برای شهرستان آزادشهر توسط نماینده خامنه‌ای در حالی انجام شده که انتصاب امامان جمعه اهل سنت، برخلاف امامان جمعه شیعه، توسط رهبر جمهوری اسلامی انجام نمی‌شد و مقبولیت آنان بین مردم منطقه عامل اصلی بود.

با این حال خامنه‌ای در سال‌های گذشته نهادهایی را برای دخالت در امور اهل سنت ایجاد کرده و امامان جمعه در برخی از شهرستان‌ها توسط این نهادها انتخاب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید