به گزارش CNN فارسی ، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا مطابق با رسم معمول دولت واشنگتن به لفاظی علیه چین پرداخت و همزمان از حفظ رقابت مسئولانه با این کشور سخن گفت.

وی مدعی شد که آمریکا به سیاست چین واحد متعهد می ماند اما چنانچه پکن در برابر تایوان به زور متوسل شود؛ با مقاومت واشنگتن مواجه خواهد شد.

آستین همچنین در بخشی از اظهارات خود که از سوی رویترز نقل شد؛ ادعا کرد که پروازهای نظامی چین در محدوده تایوان شبیه تمرین آمادگی عملیات است حال آنکه وی ترجیح داد از این فراتر نرود و پکن را به آمادگی نظامی برای انجام چنین عملیاتی متهم نکند.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود: واشنگتن آمادگی آن را دارد که با اعتماد به نفس و قاطعیت با قدرت یابی نظامی چین مواجه شود و از توانایی تایوان در دفاع از خود، حمایت کند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که تایوان بخشی از تمامیت ارضی چین محسوب می شود حال آنکه دولت واشنگتن از ارسال سیگنال هایی که به تحریک جدایی طلبان تایوانی منجر می شود؛ ابایی ندارد.

آستین در ادامه، چین را به تقویت زرادخانه هسته ای خود متهم کرد و مدعی شد که این کشور تا ۲۰۳۰، شمار کلاهک های هسته ای را به یک هزار مورد افزایش خواهد داد.

وی همچنین ادعا کرد که واشنگتن به دنبال ایجاد ناتوی آسیایی یا یک ائتلاف ضدچینی نیست و قصدی برای ورود به دوره جدیدی از جنگ سرد یا بلوک بندی جهان ندارد.

آستین در نهایت مدعی شد که واشنگتن به دنبال اتخاذ اقداماتی در راستای کاهش مخاطرات در روابط با پکن است و به کانال های باز ارتباطی میان ارتش و دیپلمات های دو طرف علاقه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید