مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، شامگاه پنج‌شنبه به میزبانی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در حالی انجام شد که هر دوی این چهره‌ها یک دوره سابقه ریاست جمهوری را دارند و از کارنامه و میراث خود دفاع کردند.

دو رقیب دموکرات و جمهوری‌خواه هنگامی که روی صحنه آمدند با یکدیگر دست ندادند، کمااین‌که در مناظره‌های سال ۲۰۲۰ نیز با یکدیگر دست نداده بودند، منتها آن زمان پروتکل‌های مربوط به بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ چنین ایجاب می‌کرد.

بایدن در آغاز این مناظره به سرعت رقیب خود را که در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ رئیس جمهوری آمریکا بود هدف انتقاد شدید قرار داد و گفت که اقتصاد آمریکا در دوره او «در حال سقوط آزاد بود» و ترامپ بحران کرونا را «چنان بد مدیریت کرد که بسیاری از مردم جان باختند».

ترامپ نیز به همان تندی پاسخ بایدن را داد و گفت که در دوره ریاست جمهوری او، «ما بهترین اقتصاد را در تاریخ کشورمان داشتیم» و تورمی که در دوران بایدن شکل گرفته ایالات متحده را «نابود می‌کند».

سقط جنین، خروح نیروهای آمریکایی از افغانستان، مهاجرت‌های غیرقانونی به ایالات متحده و جنگ و روسیه اوکراین موضوعاتی بودند که پی در پی مطرح شدند و دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه به دفاع از عمکرد یا مواضع خود در این زمینه‌ها پرداختند.

از جمله آقای ترامپ مدعی شد که اگر او رئیس جمهور بود حمله روسیه به اوکراین هیچ‌گاه اتفاق نمی‌افتاد. وی اظهار داشت: «اگر ما یک رئیس جمهور واقعی داشتیم، رئیس جمهوری که پوتین برای او احترام قائل بود، او هیچ‌گاه به اوکراین حمله نمی‌کرد.

دونالد ترامپ سابقه‌ای طولانی در بیان جملات ستایش‌آمیز درباره ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دارد و از جمله تاکتیک‌های او در تهاجم به اوکراین را «نبوغ‌آمیز» خوانده است.

رئیس جمهور سابق آمریکا همچنین در رابطه با موضوع مهاجرت و مرزهای ایالات متحده، ادعا کرد مهاجرانی که غیرقانونی وارد کشور می‌شوند در «هتل‌های لوکس» اسکان داده می‌شوند در حالی که کهنه سربازهای آمریکایی در خیابان می‌خوابند.

وی سپس به موضوع جرم در میان مهاجران پرداخت و گفت که مهاجران از «آسایشگاه‌های روانی» و «تیمارستان» به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده می‌شوند. آقای ترامپ اما مستنداتی درباره این ادعای خود ارائه نداد.

او همچنین مدعی شد که مرزهای ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری وی «امن‌ترین» مرزها در تاریخ این کشور بوده است.

جو بایدن اما عملکرد خود در رابطه با مهاجران غیرقانونی را موفقیت‌آمیز خواند و گفت از زمان صدور فرمان اجرایی خود مبنی بر تعلیق پناهندگی، میزان بازداشت‌ها به دلیل مهاچرت غیرقانونی ۴۰ درصد کاهش یافته است.

دونالد ترامپ در سخنان خود جو بایدن را بر سر موضوع مهاجرت «مجرم» خواند و بایدن در پاسخ گفت: «او بار دیگر اغراق می‌کند. او دروغ می‌گوید.»

درباره ناتو، دونالد ترامپ بار دیگر تاکید کرد که واشینگتن باید به متحدان خود فشار بیاورد تا سهم خود در تامین بودجه نظامی را افزایش دهند. اما جو بایدن با این مسئله مخالفت کرد و گفت، دونالد ترامپ کسی است که می‌خواهد آمریکا را از ناتو خارج کند و افزود که او بیش از ۵۰ کشور دیگر را به حمایت از اوکراین متقاعد کرده است.

جو بایدن همچنین ترامپ را متهم کرد که هیچ تصور درستی درباره ناتو ندارد و اساسا نمی‌داند درباره چه چیزی حرف می‌زند.

از ترامپ در ادامه پرسیده شد که با تغییرات اقلیمی چه خواهد کرد و او گفت که ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری وی آب و هوای کاملا سالم و تمیزی داشت.

آقای ترامپ افزود که در دولت او «ما از همه اشکال انرژی، همه اشکال همه چیز استفاده می‌کردیم» و مدعی شد که او «بهترین آمار درباره محیط زیست» را داشته است، گرچه مشخص نبود دقیقا منظورش چیست.

آقای بایدن اما در واکنش گفت که دونالد ترامپ هیچ کاری برای محیط زیست نکرد.

او سپس تغییرات اقلیمی را بزرگ‌ترین تهدید علیه بشریت خواند و تاکید کرد که مقابله با این امر از اولویت‌های دولت اوست.

مسئله فلسطین و اسرائیل و جنگ غزه یکی دیگر از موضوعات این مناظره بود.

دونالد ترامپ از پاسخ به این سئوال که آیا از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت می‌کند، طفره رفت و گفت که «باید ببینم».

وی همچنین هنگامی که جو بایدن گفت او اسرائیل را نجات داده است، سر خود را به نشانه مخالفت با این گفته بایدن تکان داد.

دیدگاهتان را بنویسید