یک مقام حماس ساکن قطر می‌گوید: اگر کشوری در مرزهای 67 بدست آوریم، سلاح هایمان را زمین می گذاریم با این حال، او حاضر نشد متعهد شود که درگیری واقعاً به پایان خواهد رسید و حماس در هیچ موردی برای نابودی اسرائیل تلاش نخواهد کرد. خلیل الحیه، که در روند مذاکرات برای آزادی ربوده‌شدگان شرکت داشت، در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی AP، اظهار داشت که اگر یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ ایجاد شود، حماس سلاح‌های خود را زمین گذاشته و بازوی نظامی خود را “منحل” خواهد کرد.
به گفته الحیه، حماس «یک کشور مستقل فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی بر اساس تصمیمات بین‌المللی» را در امتداد مرزهای اسرائیل قبل از جنگ شش روزه خواهد پذیرفت. اگر این اتفاق بیفتد، حماس آماده است تا با یک آتش بس پنج ساله یا بیشتر با اسرائیل موافقت کند و همچنین آماده است سلاح‌های خود را زمین بگذارد.
اما الحیه از بیان اینکه آیا پذیرش یک کشور مستقل واقعاً منجر به صلح بین اسرائیل و حماس خواهد شد، خودداری کرد. وی همچنین گفت: ما دقیقا نمی‌دانیم چه تعداد از گروگان‌های اسرائیلی هنوز در غزه زنده هستند.
وی افزود: ما از حملات ۷ اکتبر با وجود ویرانی هایی که بر نوار غزه و ساکنان آن وارد شد، متاسف نیستیم. یک رسانه اسراییلی در واکنش به اظهارات لحیه نوشت: «دقیقا ۵ سال وقت میخواهند که دوباره سرپا شده و ۷ اکتبر دیگری را انجام دهند! یعنی دولت اسرائیل را اینقدر احمق فرض کردند؟»

دیدگاهتان را بنویسید