به گفته مقامات ارشد دولت، اختلافات مداوم بین ایالات متحده و آلمان بر سر خط لوله انتقال گاز روسیه به نام Nord Stream 2، روز پنجشنبه بین دو رهبر بحث خواهد شد. یک مقام رسمی گفت: تغییر آب و هوا، واکسن های Covid-19، حملات سایبری روسیه، اوکراین و تقویت دموکراسی های آن ها نیز موضوعات در دستور کار است.
این دیدار تنها سه ماه قبل از ترک مرکل از سمت خود به عنوان صدراعظم آلمان در ماه اکتبر، پس از بیش از ۱۵ سال خدمت در این پست انجام شد. انتخابات جایگزین صدر اعظم آزاد جهان در ماه سپتامبر است.
بایدن چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده خواهد بود که با او ارتباط برقرار کرده است.
مقامات دولت علی رغم باقی ماندن مدت مرکل در دولت آلمان،این دیدار به عنوان یک جلسه کاری که منتظر آینده است و پایبند به آن توصیف کرد. اما پس از یک دهه و نیم بازدید از واشنگتن ، آخرین سفر وی برای دیدار با رئیس جمهور ایالات متحده لحظه ای تأثیر گذار برای دوران کاری او است.
یک مقام گفت که بایدن در جلسه خود قدردانی از نقش رهبری مرکل در اروپا و جهان را اعلام خواهد کرد.

یک رابطه گرم با نقاط مهم

بایدن و مرکل چندین بار با یکدیگر دیدار کرده اند و نشست روز پنجشنبه کاخ سفید دومین برخورد حضوری آنها از زمان سوگند بایدن خواهد بود.
مرکل پس از نشست G7 در اوایل بهار امسال در انگلیس، اظهار داشت که بایدن حرکتی جدید را به این گردهمایی وارد کرده است. وی گفت که  دیدار با باید مهم است زیرا او پایبند تعهد به چند جانبه گرایی است که در سالهای اخیر از دست داده بودیم. این یک اشاره آشکار به رویکرد ترامپ است. او همچنین رئیس جمهور بایدن را به آلمان دعوت کرده است.
بایدن و مرکل از سالهای اوباما در صحنه دنیا مرتباً با یکدیگر تعامل داشته اند.
بایدن در حالی که به عنوان معاون رئیس جمهور خدمت می کرد، به عنوان بخشی از نمونه کارهای خود، تعدادی از مسائل مربوط به سیاست خارجی را انجام داد و هر ساله به کنفرانس امنیتی مونیخ سفر می کرد و در کنار مرکل ظاهر می شد. در آن زمان، بایدن اختلافات خود را با آلمان در مورد ارسال سلاح به اوکراین اعلام کرد.
در همین حال، اوباما هنگام حضور در دفتر، دوازده بار از آلمان به استثنای توقف در پایگاه نیروی هوایی Ramstein، ایستگاه چاله مشترک Air Force One در طول سفر طولانی بازدید کرده است.
اما با وجود نظرات مشترک، بایدن و مرکل هنوز اختلافاتی دارند که هنگام دیدار روز پنجشنبه در واشنگتن روی میز خواهد بود.
ایالات متحده معتقد است پروژه خط لوله Nord Stream 2، كه گاز طبیعی را از روسیه مستقیماً به آلمان و در زیر دریای بالتیك منتقل می كند، اهرم فشار بی مورد مسكو را در بخش انرژی اروپا فراهم می كند.کاخ سفید انتظار ندارد که هنگامی که روز پنجشنبه به تصویب یک قطعنامه برسد.

به گفته یکی از مقامات، بایدن نگرانی های دیرینه خود را در مورد Nord Stream 2 با مرکل مطرح خواهد کرد، از جمله تمایل او به اطمینان از عدم استفاده برای زورگویی علیه اوکراین است.

یک مقام گفت که بایدن در گفتگو با مرکل و دیگر رهبران ضرورت درگیر کردن چین از موضع قدرت روشن است. پیامی که روز پنجشنبه تکرار می کند.
هنوز هم رویکرد دیپلماتیک دولت بایدن تضاد با سال های ترامپ است.
ترامپ در زمان تصدی مسئولیت خود، آلمان را در زمینه تجارت و عدم کمک مالی این کشور به دفاع مشترک ناتو کوبید. وی برای بیرون کشیدن نزدیک به ۱۲۰۰۰ سرباز از آلمان حرکت کرد. آلمان را متهم خرید انرژی از روسیه کرد چرا که از مسکو انرژی می خرد. و همچنین وی شخصاً از طریق تلفن به مرکل توهین کرد و در یک لحظه به او گفت که احمق است.
مرکل، به نوبه خود، اغلب در مورد لفاظی های ترامپ صحبت می کرد و با اشاره به تربیت خود در آلمان شرقی تحت کنترل اتحاد جماهیر شوروی ، اظهارات ترامپ که آلمان اسیر روسیه است را عقب زد.
مرکل اولین رهبر اروپایی است که از بایدن در کاخ سفید دیدار خواهد کرد. وی در ماه آوریل با نخست وزیر ژاپن یوشیهیده سوگا و رئیس جمهور کره جنوبی مون جائه این دیدار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید