به گزارش CNN فارسی ، یک شرکت مستقر در تگزاس که سخت‌افزار و نرم‌افزار انیمیشن سه‌بعدی توسعه می‌دهد، موافقت کرده است تا بیش از ۱۸۹ هزار دلار برای رفع اتهامات “نقض آگاهانه” تحریم‌ های آمریکا علیه ایران پرداخت کند.

به گفته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (OFAC)، شرکت نیوتک از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ میلادی، ۴۹ محصول خود به ارزش بیش از نیم میلیون دلار را از طریق طرف سومی در فرانسه و امارات متحده عربی به مشتریانی در ایران فروخته است.

خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شده تصریح کرد، این شرکت از فروش محصولاتش به شرکت‌هایی در ایران مطلع بوده است. بر اساس این گزارش، برخی محصولات نیوتک (NewTek) توسط یک نماینده فروش ایرانی مجدداً به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران فروخته شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در لیست تحریم‌ های ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

نیوتک همچنین پشتیبانی، به روزرسانی نرم‌افزارها و آموزش استفاده‌کنندگان را بر عهده گرفته بود. بر این اساس، این شرکت سیاست‌های کنترل صادرات و تحریم‌ها را رعایت نکرده است.

به گفته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا، “نیوتک به اشتباه معتقد بود فروش محصولات از طریق توزیع‌کنندگان شخص ثالث به نمایندگی فروش ایرانی مطابق مقررات مربوط به تحریم‌ها بوده است زیرا این شرکت مستقیماً با ایران معامله نکرده است”.

شرکت نیوتک متعهد شده است در ساختار مدیریتی و نظارتی خود تغییراتی انجام دهد تا مطمئن شود محصولاتش در اختیار کشورهای تحت تحریم ایالات متحده قرار نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید