به گزارش CNN فارسی ، چند روز پس از گزارش سازمان امنیت ترکیه درباره بازداشت چند نفر به اتهام تلاش برای ربودن یک نظامی سابق ایران از شهر وان، روزنامه «ترکیه» چاپ استانبول هویت او را خلبانی به نام «مهرداد آبدارباشی» اعلام کرد.

سازمان امنیت ترکیه از این نظامی سابق ایران با نام اختصاری «م. الف» یاد کرده بود.

مهرداد آبدارباشی به روزنامه «ترکیه» گفت پس از آنکه از رفتن به سوریه امتناع کرد ناچار شد به ترکیه بگریزد.

او گفت که در برابر دستور اعزام به سوریه ابتدا بهانه‌هایی چون مشکلات خانوادگی را مطرح کرد و سپس به ترکیه گریخت.

به گفته مهرداد آبدارباشی، یک زن که با ماموران امنیتی جمهوری اسلامی همکاری می‌کرد او را به خانه‌اش دعوت کرد و او پس از اطلاع این موضوع به سازمان امنیت ترکیه، به خانه این زن رفت.

بر اساس این گزارش، این زن او را بیهوش کرده و دیگر ماموران در حال اجرای عملیات ربایش بوده‌اند که بازداشت شدند.

سازمان امنیت ترکیه چند روز پیش خبر داد که دوم مهر هشت نفر، از جمله یک شهروند ایران، را در استان وان این کشور به اتهام تلاش برای ربودن یک مقام سابق نظامی ایران بازداشت کرده است.

رسانه‌های ترکیه نیز به نقل از سازمان اطلاعات این کشور گزارش دادند که ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربودن این مقام نظامی سابق ایران شبکه‌ای با اختصاص ۳۰ هزار دلار بودجه راه‌اندازی کرده بودند.

در چند دهه گذشته دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و شبکه‌های وابسته به آن ده‌ها نفر از مخالفان حکومت، اعم از چهره‌های سیاسی، فعالان مدنی، مقام‌های پیشین، هنرمندان، روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای، را در خارج از ایران به قتل رسانده‌ یا ربوده و به ایران منتقل کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید