به گزارش CNN فارسی ، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی باید  ۲۵۱میلیون و ۵۰۰هزار پوند به شاهزاده هیا بنت‌الحسین، همسر سابق‌اش پرداخت کند. قاضی فیلیپ مور که حکم طلاق را صادر کرده، برای حمایت و حضانت دو فرزند آنها نیز ۲۹۰ میلیون پوند تعیین کرده است. این مبلغ بالاتین نفقه‌ای است که یک دادگاه بریتانیایی تاکنون در رسیدگی به پرونده متارکه تعیین کرده است.

هیای ۴۷ ساله، ششمین همسر امیر دوبی و خواهر نانتی پادشاه اردن، تابستان ۲۰۱۹ همراه دو فرزندش دربار را ترک کرد و به بریتانیا گریخت. زمانی که آل مکتوم تلاش کرد بچه‌ها را به دوبی برگرداند، هیا درخواست قیمومیت آنها را به دادگاه داد و هم‌زمان تقاضای حفاظت از جان خودش را مطرح کرد.

دادگاه خانواده لندن، حاکم دوبی را مکلف کرده که هم نفقه دختر ۱۴ ساله و پسر ۹ ساله‌اش را بپردازد و هم هزینه‌های حفاظت از آنها را تقبل کند. کلیه مخارج پرستار و مربی، خودروی زرهی برای خانواده و هزینه‌ نگاهداری حیوانات خانگی فرزندان نیز بر عهده شیح محمد بن راشد آل مکتوم خواهد بود.

او باید هزینه اداره دو ملک چند میلیون پوندی را نیز که یکی از آنها محل اقامت هیاست، پرداخت کند.

قاضی مور در توضیح تصمیم خود، به اقدامات احتیاطی، احتمال ربایش و تهدیدات بالقوه اشاره کرده و گفته است: «تهدید اصلی که این کودکان در معرض آن قرار دارند از خود امیر سرچشمه می گیرد، نه از منابع خارجی.»

همسر سابق حاکم دوبی در مصاحبه‌های خود گفته که در زندگی خانوادگی مورد آزار و اذیت قرار داشت و از ازدواج اجباری دخترش با اراده پدر می‌ترسید. حاکم دوبی پس از فرار همسر سابقش، او را به خیانت و رابطه با محافظش متهم کرد. هیا در سال ۲۰۰۴ در سن ۳۰ سالگی به همسری امیر ۵۵ ساله در آمده بود.

امیر دوبی پس از فرار همسرش به لندن، شعری در رسانه‌ها منتشر کرد که تهدیدی تلویحی علیه جان او تلقی شد. اکتبر ۲۰۲۰ دادگاهی در لندن اعلام کرد که شیح محمد بن راشد، تلفن همراه همسر سابق‌اش را در جریان رسیدگی به پرونده طلاق و حضانت را شنود می‌کرده است.

آن زمان اعلام شد که امیر دوبی با کمک نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس، نه تنها مکالمات همسر سابق، بلکه تماس‌های وکلا و افراد مورد اعتماد او را نیز گوش می‌داده است.

اندرو مک فارلین، قاضی آن دادگاه گفته بود که امیر، هیا را قبل و بعد از فرار به انگلیس، “ارعاب” کرده است. مک فارلین در یک پرونده دیگر نیز یادآور شده بود که ریایش و حبس خانگی شمسه و لطیفه دو دختر امیر دوبی از همسران قبلی، به دستور او بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید