به گزارش CNN فارسی، اکنون بسیاری از کشورها در حال انجام اقداماتی برای بازگشت به زندگی قبل از همه‌گیری ویروس کرونا هستند. شهروندان این کشورها دیگر نیازی به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی ندارند و می‌توانند عزیزان خود را در آغوش بگیرند.

در ادامه شما را با کشورهایی که در آن‌ها دیگر نیازی به ماسک زدن نیست، آشنا می‌کنیم:

امارات متحده عربی

به نقل از ایمنا، در امارات متحده عربی استادیوم‌ها و تئاترها به ظرفیت کامل دوران قبل از همه‌گیری ویروس کرونا بازگشته است و قوانین ضد کرونایی نیز در آنها اندکی کمتر شده است. اکنون پوشیدن ماسک در فضاهای باز امارات اجباری نیست. این قانون از اول ماه مارس اجرایی خواهد شد، اما در فضاهای بسته این کشور همچنان استفاده از ماسک الزامی است.

کره جنوبی

کیم بو کیوم، نخست وزیر کره جنوبی اعلام کرده است افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، از ماه ژوئن نیازی به استفاده از ماسک ندارند. به گفته او، کسانی که یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند نیز می‌توانند از پوشیدن ماسک خودداری کنند. هدف از این تصمیم، تشویق جمعیت مسن در این کشور برای واکسینه شدن است. نخست وزیر کره جنوبی اعلام کرده است زمانی که بیش از ۷۰ درصد شهروندان اولین دوز واکسن خود را دریافت کرده باشند، قوانین قرنطینه در ماه اکتبر اصلاح خواهد شد

هاوایی

استفاده از ماسک برای مردم هاوایی دیگر اجباری نیست. ۵۷ درصد از جمعیت هاوایی حداقل یک دوز واکسن کووید- ۱۹ را دریافت کرده‌اند و کمتر از نیمی از جمعیت این ایالت به طور کامل واکسینه شده‌اند. همچنین این کشور قصد دارد انجام ورزش‌های آبی مانند مسابقات قایق‌رانی و مسابقات موج‌سواری را در اول ماه ژوئن دوباره آغاز کند. فرماندار هاوایی از افرادی که در گروه‌های بزرگ بیرون از منزل اجتماع می‌کنند، می‌خواهد همچنان به پوشیدن ماسک ادامه دهند.

آمریکا

کارمندان و مشتریان شهر نیویورک تا پیش از این موظف بودند صورت خود را کاملاً با ماسک بپوشانند یا مدرکی مبنی بر واکسیناسیون کووید -۱۹ در محیط‌های داخلی نشان دهند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است که آمریکایی‌هایی که کاملاً واکسینه شده‌اند دیگر نیازی به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی و بدون ازدحام نخواهند داشت. شهروندان آمریکا که به طور کامل واکسینه شده‌اند می‌توانند هنگام صرف غذا در رستوران‌ها، کار در ادارات و راه رفتن در خیابان‌ها، ماسک‌های خود را بردارند. مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC) اعلام کرده است که مردم می‌توانند از پوشیدن ماسک در بیشتر مکان‌های عمومی خودداری کنند، اما هنوز باید در فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مطب‌های پزشکان و مراکز حمل‌ونقل ماسک بزنند.

بوتان

کشور بوتان با تعداد زیاد مبتلایان به عفونت‌های ناشی از کووید- ۱۹ مواجه بود، اما این کشور در نبرد با ویروس کرونا پیروز شد و در فهرست کشورهایی قرار گرفت که شهروندان آن دیگر نیازی به ماسک زدن ندارند. اقدام به موقع کشور بوتان باعث شد که به طور جدی مورد حمله همه‌گیری ویروس کرونا قرار نگیرد و اوضاع را به خوبی تحت کنترل داشته باشد. بوتان بیش از ۹۳ درصد از جمعیت بزرگسال خود را تنها در مدت ۱۶ روز واکسینه کرد و به کشوری نمونه برای مبارزه با کووید -۱۹ تبدیل شد. اکنون کشورهایی مانند هند با موج شدید ابتلا به ویروس کرونا مواجه هستند و کشور بوتان نیز بار دیگر در حالت آماده‌باش قرار گرفته است.

نیوزلند

کشور نیوزلند به تازگی قوانین مبارزه با ویروس کرونا را حذف کرده است. این کشور سال گذشته الزام پوشیدن ماسک را لغو کرد. اقدامات و تصمیمات سریع دولت نیوزلند آن را به کشوری بدون ماسک تبدیل کرده است. با این حال، مردم همچنان باید در وسایل نقلیه عمومی سراسر کشور و در پروازها از ماسک استفاده کنند. این کشور در نبرد خود در برابر کووید -۱۹ پیروز شد. همچنین کنسرتی در شهر اوکلند با حضور ۵۰ هزار نفر بدون رعایت فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید