به گزارش CNN فارسی ، در بیانیه پایانی چهل و دومین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس که نایف فلاح الحجرف دبیر این شورا آن را قرائت کرد، سران عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت، عمان و بحرین بر ماده ۲ توافقنامه دفاع مشترک تاکید کردند. بنا بر این ماده، کشورهای عضو شورا هرگونه حمله به یکی از اعضا را حمله به همه اعضا می‌دانند و هرگونه تهدید به یکی از اعضا را تهدید برای همه اعضا تلقی می‌کنند.

تاکید بر تعهد کشورهای عضو به اقدام جمعی برای مقابله با همه تهدیدها و چالش‌ها، بخشی دیگر از بیانیه است. کشورهای عضو شورا در این بیانیه تصریح کرده‌اند که ارتقای نقش زنان، جوانان و تحول دیجیتال در کشورهای خود را واجد وزن و اهمیتی اساسی می‌دانند.

سران شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند که مشتاقانه در انتظار ایفای نقشی مثبت از سوی دولت جدید ایران در کاهش تنش‌ها و ایجاد اعتماد و همگرایی در منطقه هستند.

آنها ایران را فراخوانده‌اند که به منشور سازمان ملل و اصول حسن همجواری پایبند بماند. لزوم مشارکت کشورهای عضو شورای همکاری در هر مذاکراتی درباره ایران نیز از دیگر نکات مطرح در بیانیه ریاض است..

بیانیه در ادامه ایران را به حمایت از حوثی‌های در یمن متهم کرده و این رویکرد را تهدیدی برای امنیت منطقه دانسته است.

“تغییری در رفتار ایران دیده نمی‌شود”

چهل و دومین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه، ۲۳ آذر در ریاض آغاز شد و سران  قطر، بحرین، امارات و عربستان در آن شرکت داشتند.  کویت و عمان در سطح نخست‌وزیر و نایب نخست‌وزیر در اجلاس حاضر بودند.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درسخنرانی افتتاحیه اجلاس گفت که کشورش به تلاش‌ها برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه ادامه می‌دهد و از راه‌حل‌های سیاسی و گفت‌وگوها برای پایان دادن به نزاع‌ها حمایت می‌کند. او به ضرورت دست‌یابی به راه‌حل سیاسی در یمن اشاره کرد و گفت‌وگو را روش ایده‌آل برای حل منازعات خواند.

به گفته ولیعهد عربستان ریاض بر حمایت خود از تلاش فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن برای رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به بحران یمن، تاکید می‌کند.

او در ادامه بر اهمیت تلاش جدی و فعال برای مقابله با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران به نحوی که به تحقق امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی منجر شود، تاکید کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان  نیز در پایان اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد که عربستان می‌خواهد رابطه عادی با ایران داشته باشد و این امر بستگی به همکاری تهران دارد.

او که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نایف الحجرف شرکت کرده بود، گفت: «بهتراست عربستان بخشی از مذاکرات وین باشد، اما برای مقابله با نگرانی‌های کشورهای عضو شورای همکاری، پذیرای هرسازوکاری است.»

وزیر خارجه عربستان تهدید از سوی برنامه هسته‌ای ایران را بیش از همه متوجه کشورهای عضو شورای همکاری دانست و افزود که “به دنبال توافق هسته‌ای جامع با ایران هستیم.”

او با اشاره به این که  کشورهای شورا مذاکرات هسته‌ای کنونی در وین را دنبال می‌کنند، موضع ایران در این مذاکرات را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت که هیچ تغییر واقعی در رفتار ایران مشاهده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید