به گزارش CNN فارسی کوبی شارویت، مدیر واحد باستان‌شناسی دریایی اداره آثار باستانی اسرائیل به سی‌ان‌ان گفت: این شمشیر در عمق ۵ متری دریا و در فاصله حدود ۱۵۰ متر تا ساحل توسط یک غواص پیدا شده است.

کارشناسان می‌گویند منطقه‌ای که شمشیر در آن پیدا شده برای قرن‌ها سرپناهی برای کشتی‌ها بوده است تا در زمان طوفان‌ها در آنجا خود را ایمن نگه دارند.
این شمشیر توسط شلومی کاترین پیدا و تحویل مقام‌های اداره باستان‌شناسی شده است. غواص بلافاصله پس از یافتن این شمشیر آن‌را به ساحل برده و تحویل متخصصان دولتی داده است. عمر این شمشیر ۹۰۰ سال تخمین زده می‌شود.

شارویت در خصوص سالم بودن این شمشیر می‌گوید: «ما می‌دانیم که معمولا اشیای باستانی زیر آب بهتر از خشکی باقی می‌مانند. چرا که آن‌ها در محیط بی‌هوازی هستند و زیر شن و ماسه و به دور از چشم شناگران و حتی غواصان سالم و دست‌نخورده می‌مانند.»

شارویت می‌گوید: «بر اساس وزن شمشیر ما فکر می‌کنیم شوالیه‌ای که این شمشیر را در دست داشته بسیار قوی بوده، چرا که مبارزه با این وزن و اندازه از شمشیر راحت نبوده است. حتی امروز هم نگه داشتن این شمشیر سنگین است و این سلاح مخصوص شوالیه‌های صلیبی بوده است.»
مقام‌های اسرائیلی می‌گویند این شمشیر باید به خوبی تمیز شوند تا بتوان مورد تجزیه و تحلیل دقیق‌تر قرار گیرد و پس از آن در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
غواصی که این شمشیر را تحویل مقام‌های ساحلی داده یک گواهی تقدیر دریافت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید