به گزارش CNN فارسی، مرکز مطالعات اقتصادی و تجاری بریتانیا در ارزیابی خود پیش‌بینی کرد که چین تا سال ۲۰۳۰ یه اقتصاد برتر جهان تبدیل می‌شود.

این ارزیابی برتری اقتصادی چین در جهان را دو سال دیرتر از ارزیابی‌های قبلی پیش بینی کرده است.

این مرکز همچنین پیش‌بینی کرد که ارزش تولیدات اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار از ۱۰۰ هزار میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

طبق این ارزیابی، اقتصاد هند سال در سال ۲۰۲۳ از اقتصاد فرانسه پیشی خواهد گرفت و اقتصاد روسیه نیز قادر خواهد بود تا سال ۲۰۳۶ در رده ده اقتصاد برتر جهان قرار گیرد.

طبق ارزیابی این مرکز، در دهه ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین چالش اقتصادهای جهان برخورد با میزان بالای تورم خواهد بود.

تحلیل گران بانک اچ اس بی سی اعلام کردند که چین در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان تا سال ۲۰۳۰ میلادی است؛ این در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مدعی شده که ایالات متحد در آستانه از دست دادن گوی سبقت نیست.

به گزارش CNN فارسی، بر همین اساس کارشناسان اقتصادی اچ اس بی سی با مطالعه بر روی اقتصاد ۷۵ کشور اعلام کردند که بررسی‌ها نشان می‌دهد چین ظرف ۱۰ سال آینده بزرگترین کمک‌کننده به رشد اقتصاد جهانی باقی می‌ماند.

این پیش بینی نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۳۰ میلادی ۲۶ تریلیون دلار خواهد بود؛ در حالی که این رقم امروز ۱۴٫۱ تریلیون دلار است. همچپنین تولید ناخالص داخلی آمریکا تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۲۵٫۲ تریلیون دلار خواهد بود که نسبت به رقم فعلی که ۲۰٫۴ تریلیون دلار است، از رشد آهسته ای برخوردار خواهد بود.

البته دونالد ترامپ ماه گذشته گفته بود که چین دیگر در مسیر جلو زدن از آمریکا در کوتاه مدت قرار ندارد. پیش بینی اچ اس بی سی مانند پیش‎بینی صندوق بین‌المللی پول در ماه جولای است که اعلام کرده بود چین تا سال ۲۰۳۰ میلادی به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد.

بر پایه پیش بینی بانک اچ اس بی سی، هند تا سال ۲۰۳۰ میلادی از ژاپن و آلمان پیش خواهد افتاد و به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می‌شود.

تولید جهانی به نسبت سال ۲۰۱۷ میلادی ۴۰ درصد بیشتر خواهد بود؛ ضمن اینکه تقریبا ۷۰ درصد توسعه جهانی در بازارهای نوظهور انجام می‌گیرد.

اتریش و نروژ هم به دلیل پیر شدن جمعیت خود از ۳۰ اقتصاد بزرگ جهان خارج می‌شوند و بنگلادش از جایگاه بیست و ششم به شانزدهم صعود و فیلیپین هم از جایگاه بیست و هفتم به یازدهم می رسد. همچنین جمعیت سن کار آفریقا بیشتر از چین خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید