به گزارش CNN فارسی، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت که مسکو تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا نشان دهد خبرها درباره آن چیزی که در شهر بوچا در اوکراین رو داد، گمراه کننده بوده است.

وی که در کنفرانس خبری با تعدادی از مقام‌های اتحادیه عرب صحبت می‌کرد گفت: «روسیه کنفرانس خبری در نیویورک برگزار خواهد کرد تا به ادعاها در بوچا بپردازد».

لاوروف گفت که انگلیس بار دیگر مانع از  برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره بوچا شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: «برای بار دوم درخواست روسیه برای برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین رد شد».

لاوروف اضافه کرد: «روسیه تحت حملات تبلیغاتی متعمدانه قرار گفته و آن چیزی که در بوچا روی داد نمایشی بیش نبود».

وزارت دفاع روسیه روز شنبه هفته جاری اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه در تاریخ ۳۰ مارس، به طور کامل روستای بوچا در منطقه‌ کی‌یف را ترک کرده‌اند و «شواهد جنایات» در این روستا روز چهارم پس از خروج و زمانی ارائه شده است که کارکنان سرویس امنیتی اوکراین وارد شهر شدند.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که در تاریخ ۳۱ مارس، «آناتولی فدروک» شهردار شهر بوچا در یک پیام ویدئویی تأیید کرد که هیچ سرباز روس در بوچا حضور ندارد و هیچ اشاره‌ای نیز به تیراندازی به شهروندان محلی با دستان بسته نیز نکرده بوده است.

کی‌یف و رسانه‌های اوکراینی فیلم‌های ویدئویی منتشر کرده‌اند که گفته می‌شود در شهر بوچا در شمال اوکراین گرفته شده و اجساد غیرنظامیان کشته شده را نشان می‌دهد. کی‌یف این اقدام ادعایی را به گردن روسیه انداخته، در حالی که مسکو این اتهامات را به شدت محکوم و خاطرنشان کرد که نیروهایش روزها پیش از این منطقه خارج شده‌اند.

کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد، «الکساندر باستریکین» رئیس این کمیته دستور داده تا تحقیقاتی بر اساس این که اوکراین «اطلاعات نادرست» را درباره نیروهای مسلح روسیه در بوچا منتشر کرده است، انجام شود.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند علاوه بر بوچا، در چند شهرستان دیگر نزدیک کی‌یف نیز صدها جسد پیدا شده که کشتار آنها را به نیروهای روس ربط می‌دهند. با این حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که اتهامات علیه نیروهای روس در زمینه کشتن غیرنظامیان در منطقه کی‌یف صحت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید