به گزارش CNN فارسی ، وزیر دفاع آمریکا در نشستی خبری گفت: «بسیار واضح می‌گویم: ما در برابر تهدید های ایران یا نیروهای نیابتی‌اش، از خود و شرکایمان دفاع خواهیم کرد.»

او با اشاره به اینکه ایران در حال «تنش‌آفرینی و تضعیف ثبات» در منطقه است، گفت که واشینگتن هیچ‌گاه به ایران اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقام‌های ارشد آمریکایی و اعضای شورای همکاری خلیج فارس جلسه کارگروه در خصوص ایران تشکیل دادند.

طبق این بیانیه، اعضای این کارگروه سیاست‌های تهاجمی و خطرناک ایران از جمله گسترش و استفاده مستقیم از موشک‌های بالستیک پیشرفته و سامانه پهپادی را محکوم کردند.

از سوی دیگر ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی، در گفت‌وگو با ان‌بی‌سی نیوز گفت که ریاض باید برای دفاع از خود در برابر احتمال مجهز شدن ایران به سلاح هسته‌ای، هر اقدامی را که لازم است انجام دهد، از جمله اینکه به «دانش ساخت بمب» دسترسی پیدا کند.

در همین حال، وب‌سایت خبری اکسیوس به نقل از سه منبع اسرائیلی و آمریکایی گزارش داد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در گفت‌وگو با همتای اسرائیلی خود ایده توافق موقت با ایران را برای خرید زمان بیشتر جهت مذاکرات هسته‌ای مطرح کرده که با مخالفت مقام اسرائیلی مواجه شده است.

به گفته منابع آمریکایی، ایده آمریکا برای توافق موقت با ایران این بود که در ازای مسدود کردن ایران به عنوان مثال غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد، آمریکا و متحدانش برخی از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند یا معافیت‌های تحریمی برای کالاهای بشردوستانه ارائه دهند.

این در حالی است که مایک گارسیا، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به گزارش آکسیوس در توییتی نوشت که ایران پس از چند ماه مذاکره علاقه‌ای به توافق ندارد و بایدن در تحقق وعده انتخاباتی خود مستاصل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید