به گزارش CNN فارسی، نینا خروشچف، نوه جانشین استالین در رهبری اتحاد جماهیر شوروی سابق با نگاهی به دستور رئیس جمهوری روسیه برای حمله سراسری به اوکراین به تحلیل انگیزه‌های ولادیمیر پوتین برای این اقدام و جنبه‌های مختلف شخصیت او پرداخته است.

نوه نیکیتا خروشچف در گفت‌وگویی با گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان در نیویورک که گزارش آن دوشنبه هفتم مارس در “تاگس‌شاو” منتشر شد، پوتین را “یک خودکامه تنها” خواند.

او جنگی را که ولادیمیر پوتین علیه اوکراین راه انداخته یک جنگ یک نفره دیکتاتوری خوانده که در جهان ساختگی خود زیست می‌کند و می‌افزاید، هیچ چیز در این جنگ منطقی و عقلانی محاسبه نشده و همه چیز در محدوده ذهن یک دیکتاتور رخ می‌دهد.

گرفتار در واقعیتی ساختگی

نینا خروشچف که تحقیقات دامنه‌دار و کم‌نظیری درباره پوتین انجام داده می‌گوید، در جهان این خودکامه تنها از ذهنیت سیاسی و واقع‌بینانه خبری نیست و او در یک واقعیت ساختگی زندگی می‌کند که در آن همه باید به جای واکنش واقع‌بینانه به امور، تابع و تسلیم او باشند.

آیا هدف پوتین از لشکرکشی به اوکراین تنبیه ناتو از طریق نابود کردن زیرساخت‌های نظامی این کشور بوده یا قصد داشته در اوکراین رهبری دست‌نشانده بر مسند قدرت قرار بگیرد؟

نینا خروشچف می‌گوید، در پس فرمان لشکرکشی نظامی روسیه به اوکراین هدفی قرار دارد که کمتر عمل‌گرایانه و بیشتر هشدارآمیز است: «او قصد برپایی امپراتوری پوتین کبیر را دارد.»

رویای رسیدن به جایگاه ولادیمیر کبیر

استاد علوم سیاسی دانشگاه نیواسکول نیویورک معتقد است پوتین قصد دارد به شخصیتی دست‌نیافتنی بدل شود و جا پای ولادیمیر کبیر بگذارد که مهم‌ترین حکمران روسیه قدیم به شمار می‌رود؛ سرزمینی که شامل روسیه، بلاروس و اوکراین کنونی می‌شد.

نوه رهبر سابق شوروی می‌گوید پوتین نیز مانند استالین در سال‌های واپسین زندگی به شدت از مرگ واهمه دارد و به نظر می‌رسد که او اکنون به آخرین مراحل عمر یک دیکتاتور رسیده به طوری که در یک جهان کاملا متفاوت زندگی می‌کند که تقریبا تصور آن هم برای ما ناممکن است.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه نیویورک اعتقاد دارد، با معیارهای دیپلماسی آمریکایی کسی قادر به فهم پوتین نیست و یک خودکامه کم‌تحمل اجازه نمی‌دهد اسلحه را به سمت سینه‌اش نشانه بگیرید و بگوئید اگر رفتار معقولی نداشته باشی تو را مجازات می‌کنیم؛ این رفتار با خودکامگان جواب نمی‌دهد.

نینا خروشچف می‌گوید، این ایده که اکثریت مردم روسیه علیه پوتین اقدام و او را سرنگون کنند نیز تخیل کشورهای غربی است زیرا دست‌کم مطابق نظرسنجی‌های رسمی بیش از ۷۰ درصد شهروندان این کشور از حمله به اوکراین پشتیبانی می‌کنند.

آینده مبهم روسیه بدون پوتین؟

به نوشته “تاگس‌شاو” منابع مستقل نیز چنین رویکردی را تائید می‌کنند؛ بسیاری از روس‌ها آزرده خاطرند که همه جهان کشورشان را تحقیر می‌کند و درگیر این احساس است که تحریم‌های همه جانبه اقتصادی، فرهنگی و ورزشی تمام روسیه را به نابودی می‌کشاند.

نوه جانشین استالین ابراز اطمینان می‌کند که اگر سقوط پوتین توسط مردم هم رخ دهد، رهبران سیاسی‌ای که آمریکا به آنها امید دارد، در روسیه به قدرت نخواهند رسید.

او می‌گوید با قدرتی که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی روسیه پس از به قدرت رسیدن پوتین پیدا کرده‌اند پس از او نیز قدرت را رها نمی‌کنند زیرا می‌دانند این کار به معنای پایان عمر آنها خواهد بود.

به گفته نینا خروشچف، اوکراین باید برای خود مشخص کند که چه بهایی حاضر است بپردازد؛ مسئله پوتین تسلط بر شبه جزیره کریمه و جمهوری‌های خودخوانده دونسک و لوهانسک است و پرسش او چنین است: آیا آنچه می‌خواهم می‌دهید یا خواستار یک جنگ تمام عیار هستید؟

استاد علوم سیاسی دانشگاه نیویورک همچنین می‌گوید، اکنون این پرسش مطرح است که اوکراین برای متوقف کردن آنچه در حال وقوع است چه بهایی حاضر است بپردازد و آیا حاضر است از سرزمین‌هایی صرف‌نظر کند که در حال حاضر هم از دست رفته‌اند؟ نینا خروشچف خودش حاضر نیست به این پرسش پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید