به گزارش CNN فارسی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز دوشنبه اعلام کرد که هیچ یک از پرسنل نظامی ایالات متحده در ارتباط با حمله هواپیمای بدون سرنشین ماه اوت در کابل که منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک شد، پاسخگو نخواهند بود.

در تحقیقاتی که پیشتر توسط بازرس کل نیروی هوایی آمریکا انجام شد آمده است که حمله ۲۹ اوت به دلیل ارتکاب برخی اشتباهات رخ داده بود.

ارتش آمریکا پیشتر آن حمله را «اشتباهی غم‌انگیز» خوانده بود.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، به خبرنگاران گفت که فرماندهان ارشد درباره این رویداد چند توصیه به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، کرده‌اند که هیچ‌کدام از آنها شامل هیچ‌گونه اقدام برای پاسخگو نگهداشتن آن پرسنل نیست. کربی گفت که آستین آن توصیه‌ها را پذیرفت.

سخنگوی پنتاگون گفت: «من پیش‌بینی نمی‌کنم که مسائلی مربوط به مسئول دانستن شخص وجود داشته باشد.»

جان کربی با اشاره به سطح بالای تهدیدی که نیروهای آمریکایی پس از بمب‌گذاری مرگبار در خارج از فرودگاه کابل با آن روبرو بودند، گفت که در نظر گرفتن آن شرایط بسیار مهم است. در آن بمب‌گذاری ۱۳ تن از نیروهای آمریکایی کشته شدند.

سخنگوی پنتاگون گفت: «در این مورد، در خصوص شرایط این حمله خاص … پرونده محکمی برای پاسخگو کردن اشخاص وجود نداشت.»

پنتاگون گفته است، در تلاش است که به خانواده افغانستانی‌هایی که در این حمله کشته شده‌اند، هزینه بپردازد و آنها را منتقل کند. یکی از قربانیان در یک سازمان کمک‌رسان شاغل بود و وزارت دفاع آمریکا همچنان در حال مذاکره با آن سازمان است.

دیدگاهتان را بنویسید