به گزارش CNN فارسی، قیمت پلی استیشن ۵ سونی امروز در بازار ایران به ۲۵ تا ۲۷ میلیون تومان رسید. اگر بخواهیم دقیق بگوییم و آن پول خرد‌ها را هم محاسبه کنیم، می‌شود ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای نسخه دیجیتال و ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای پلی استیشن ۵ نسخه استاندارد. جستجو‌های فرارو نشان می‌دهد اگر فروشنده‌ای منصف مطمئن شود قصد خرید دارید، ممکن است حدود یک تا ۱.۵ میلیون تومان زیر این عدد‌ها با شما راه بیایند. خرید کنسول آخر راه نیست و خواه و ناخواه مجبورید برایش یک دسته اضافی، یک بازی و… بخرید. تا چشم باز کنید ممکن است ۳۰ میلیون تومان پول از جیب مبارکتان پرواز کند. پول خرید چهار تا پراید در ابتدای دهه ۹۰ شمسی!

قیمت پلی استیشن ۵ در ایران

پلی استیشن ۵ سونی در دو نسخه تولید می‌شود؛ یک نسخه استاندارد با قابلیت خواندن دیسک بازی که در ایران مدل درایودار نام دارد و نسخه دیجیتال بدون درایو که تنها می‌توان روی آن نسخه دیجیتال بازی‌ها را نصب کرد. این دو نسخه در بازار جهانی به ترتیب ۴۹۹ دلار و ۳۹۹ دلار قیمت دارند. این عدد‌ها قیمت مصرف‌کننده هستند و فروشنده‌ها برای خرید عمده دستگاه عدد بیشتری پرداخت می‌کنند. اگر قیمت دلار را ۳۰ هزار تومان درنظر بگیریم، قیمت نسخه استاندارد ۱۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و قیمت نسخه دیجیتال ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان خواهد شد. حالا سری به بازار ایران می‌زنیم تا ببینیم از واردکننده عمده تا خرده‌فروش چقدر روی قیمت پلی استیشن ۵ سود می‌کشند.

قیمت کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 Digital Edition در بازار ایران ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و قیمت کنسول بازی سونی Playstation 5 مدل استاندارد را ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام می‌کنند. بعضی فروشنده‌های منصف اگر مطمئن شوند قصد خرید دارید، ممکن است حدود یک تا ۱.۵ میلیون تومان زیر این عدد‌ها با شما راه بیایند، اما به هرحال همین الان هر دو مدل پلی استیشن ۵ در بازار ایران تقریبا ۸۰ تا ۱۱۰ درصد گران‌تر فروخته می‌شوند که به ترتیب ۱۳ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و ۱۲ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بیشتر از قیمت‌های جهانی پلی استیشن ۵ است. توجیح هم تا دلتان بخواهد زیاد است. از بالا و پایین رفتن قیمت دلار تا کمبود موجودی، مصائب واردات قاچاق، تحریم و…

قیمت نسخه‌های خاص پلی استیشن ۵

پلی استیشن سونی به‌طور معمول با یک دسته (کنترلر) داخل جعبه عرضه می‌شود. پلی استیشن ۵ هم از این قاعده مستثنا نیست، ولی نسخه‌های ویژه‌ای وجود دارد که مثلا برای طرفداران یک بازی خاص دیزاین شده یا به‌عنوان مثال داخل جعبه دو تا دسته گذاشته‌اند. بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد می‌توان یک کنسول پلی استیشن ۵ نسخه دیجیتال را با دو تا دسته فابریکی، یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گران‌تر خرید. قیمت پلی استیشن ۵ نسخه استاندارد با دو تا دسته به ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد. نسخه‌هایی با دو دسته و هدست با قیمت ۲۹ میلیون تومان در بازار وجود دارد. قیمت یک نسخه مخصوص پلی استیشن ۵ استاندارد، شامل دیسک بازی Fifa و دو دسته به نزدیک ۳۰ میلیون تومان می‌رسد.

گران‌ترین نسخه موجود در بازار ایران از یک دستگاه پلی استیشن ۵ استاندارد، دو دسته، پایه مخصوص شارژ و هدست تشکیل شده که قیمت آن حدود ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. اگر یک دیسک بازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فیفا برایش بخرید، رسما خودتان را حدود ۴۴ میلیون تومان در خرج انداخته‌اید. پنج سال پیش با این پول می‌توانستید دو دستگاه پراید خریداری کنید و ۱۰ سال پیش در اوایل دهه ۹۰، همین ۴۴ میلیون تومان برای خرید یک دستگاه سوزوکی گرند ویتارا کافی بود.

قیمت لوازم جانبی پلی استیشن ۵

عینک واقعیت مجازی گران‌ترین وسیله در تاریخ لوازم جانبی بازی‌های کامپیوتری است. اگر بخواهید این هیولا با به کنسول پلی استیشن ۵ متصل کنید باید مجموعه کامل آن را با قیمتی در حدود ۱۹ میلیون تومان بخرید. داخل جعبه علاوه بر عینک، دو تا کنترلر مخصوص، دوربین و یک بازی وجود دارد. تنها با داشتن تمام این وسایل می‌توان از PlayStation VR روی کنسول جدید سونی استفاده کرد.

قیمت دوربین مخصوص پلی استیشن ۵ سونی در بازار ایران به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد و برای خرید یک دسته (کنترلر) اضافی باید حدود یک میلیون ۷۰۰، ۸۰۰ هزار تومان پول کنار بگذارید. البته این قیمت نسخه‌های عادی است و در بازار می‌توان کنترلر‌های ویژه مخصوص بازی‌ها مثل مدل God of War، بتمن، اسپایدرمن یا فیفا را با قیمتی حدود سه میلیون تومان پیدا کرد.

قیمت بازی‌های پلی استیشن ۵

پلی استیشن ۵ با قیمت حداقل ۲۵ میلیون تومان را خریده‌اید (فرض است دیگر!) حالا چی؟ بالاخره بازی هم نیاز خواهید داشت. اگر نسخه استاندارد خریده باشید که قابلیت خواندن دیسک‌ها را دارد، حداقل ۹۰۰ هزار تومان برای خرید یک بازی معمولی کنار بگذارید. چنین بازی‌هایی مدت‌ها قبل عرضه شده‌اند و افت قیمت را تجربه می‌کنند. معمولا هم بازی‌های محبوب نوجوان‌ها به حساب می‌آیند (مثل اسپایدرمن). قیمت بازی‌هایی با محبوبیت بیشتر مثل Demons Souls به یک میلیون و ۴۰۰، ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. نسخه روز فیفا یا بازی‌های جدید مثل Call of Duty در روز‌های ابتدای عرضه نزدیک دو میلیون تومان قیمت می‌خورند، ولی به مرور زمان تا یک میلیون و ۵۰۰ پایین می‌آیند.

اگر نسخه دیجیتال را خریده باشید، با توجه به اینکه امکان پرداخت هزینه‌ها با استفاده از کارت‌های اعتباری وجود ندارد، ناچار می‌شوید روی خرید گیفت کارت پلی استیشن حساب باز کنید. در حال حاضر گران‌ترین گیفت کارت با ارزش ۱۰۰ دلار در بازار ایران به سه میلیون و ۱۵۵ هزار تومان می‌رسد. یعنی فروشنده‌ها هر دلار را با شما ۳۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان حساب می‌کنند. قیمت گیفت کارت ۷۵ دلاری به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (هر دلار ۳۶ هزار تومان) و قیمت گیفت کارت ۲۰ دلاری به ۶۸۰ هزار تومان (هر دلار ۳۴ هزار تومان) می‌رسد. برای خرید و دانلود نسخه دیجیتال بازی پلی استیشن از شبکه مخصوص ۶۰، ۷۰ دلار اعتبار نیاز دارید. خبر خوب اینکه در ایام سال نو میلادی، سونی بازی‌هایش را با تخیفی خوبی حراج می‌کند و به‌عنوان مثال می‌توان بازی ۷۰ دلاری فیفا ۲۲ را با قیمت ۳۰ دلار سفارش داد. این یکی از برتری‌های پلی استیشن نسخه دیجیتال در بازار است، اما کسانی که نسخه استاندارد خریداری کرده باشند هم می‌توانند بازی دیجیتال دانلود کنند. با توجه به سرعت اینترنت در ایران، بعضی‌ها به خرید دیتا بازی روی می‌آورند. هرچند هزینه خرید دیتا بازی‌ها جداگانه محاسبه می‌شود، اما از چند ساعت و حتی شاید چند روز انتظار برای دانلود حجم ۱۰۰ گیگابایتی بازی بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید