به گزارش CNN فارسي ،بنابر این گزارش، پلیس نروژ دبیر اول پیشین سفارت ایران در اسلو و همچنین یک شهروند لبنانی به نام خالد موسوی را به تلاش برای ترور ویلیام نیگارد، ناشر نروژی رمان «آیات شیطانی» نوشته سلمان رشدی، در سال ۱۹۹۳ متهم کرده است.

به گزارش تلویزیون نروژ، این دیپلمات ایرانی دقیقا پس از انتشار ترجمه نروژی رمان «آیات شیطانی» از سوی انتشارات «اشچئوگ» در سال ۱۹۸۹ وارد نروژ شد و بر اساس نامه سفارت ایران به وزارت خارجه نروژ، چهار روز پیش از این سوءقصد نافرجام این کشور را ترک کرده بود.

اشچئوگ یکی از بزرگترین انتشاراتی‌های نروژ است که در سال ۱۸۷۲ تاسیس شده و ویلیام نیگارد در سال‌های ۱۹۷۴ و ۲۰۱۰ رییس آن بود.

سفارت ایران به تلویزیون دولتی نروژ اعلام کرده که این اتهام‌ را «بی‌اساس» می‌داند.

این اولین بار نیست که دیپلمات‌های جمهوری اسلامی به تلاش برای اقدامات تروریستی متهم می‌شوند.

اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی در اتریش، نیز به جرم تلاش برای بمب‌‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

پس از آن که حکم قتل رشدی به دلیل نوشتن این رمان از سوی روح‌الله خمینی صادر شد برخی از ناشران و مترجمان این کتاب نیز هدف حملات تروریستی قرار گرفتند.

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی نروژ، پلیس نروژ با اینکه از ابتدا احتمال نقش داشتن سفارت ایران در این ترور نافرجام را در نظر داشت، پنج سال پس از این حادثه اعلام کرد انتشار کتاب رشدی سرنخ اصلی این ترور نافرجام است.

دیدگاهتان را بنویسید