به گزارش CNN فارسی ،  به نقل از «آناتولی»، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که آنکارا و واشنگتن درباره پرونده خرید جنگنده‌های اف ۱۶ به توافق خواهند رسید.

وی در ادامه افزود: « آنکارا به زودی هزینه ۱.۴ میلیارد دلاری که برای خرید جنگنده‌های اف -۳۵ از آمریکا پرداخت کرده بود را پس خواهد گرفت. وزرای دفاع ترکیه و آمریکا درباره این موضوع در حال رایزنی هستند. فکر می‌کنم در این پرونده به پیشرفت‌هایی دست پیدا خواهیم کرد. البته درباره این موضوع با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نشست گروه بیست در رم (ایتالیا) گفتگو و رایزنی خواهم کرد».

ترکیه قصد دارد هزینه پرداخت شده به آمریکا برای خرید جنگنده‌های اف ۳۵ را برای خرید جنگنده‌های اف ۱۶ صرف کند. ترکیه خواستار خرید ۴۰ جنگنده اف ۱۶ و حدود ۸۰ قطعه دیگر برای نوسازی ناوگان هوایی جنگی خود شده است.

رویترز در اوایل ماه جاری گزارش داد که ترکیه درخواست خرید ۴۰ فروند جنگنده “اف-۱۶” و نزدیک به ۸۰ کیت نوسازی برای هواپیماهای جنگی خود را داشت.

تانجو بیلگیج، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات و پیرامون این مسائل گفت که ترکیه و آمریکا در حال بحث در مورد احتمال استفاده از پرداخت اف-۳۵ برای تامین مالی خرید اف-۱۶آنکارا هستند.

بیلگیج افزود: گزینه‌ها برای ما ساده است. ما یا به برنامه اف-۳۵ باز می‌گردیم و هواپیماها را دریافت‌ می‌کنیم، یا آن‌ها پول ما را پس می‌دهند. در این چارچوب، استفاده از پولی که برای اف-۳۵ جهت مدرن سازی اف-۱۶ پرداختیم، در دستور کار است.

اتحاد چند دهه‌ای میان آنکارا و واشنگتن در پنج سال گذشته به دلیل اختلاف سیاست درخصوص سوریه، خرید موشک دفاعی اس-۴۰۰ از روسیه، تنش‌ها در شرق مدیترانه و مسئله حقوق بشر به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

آنکارا گفته است که امیدوار است در دولت جدید آمریکا روابط بهتری برقرار شود، اما مذاکرات بین اردوغان و بایدن تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید