به گزارش CNN فارسی ، اتحادیه اروپا می‌خواهد با سرمایه‌گذاری هنگفت در زیرساخت‌های قدرت‌های نوظهور اقتصادی و کشورهای در حال توسعه جایگاه و نفوذ خود در جهان را گسترش دهد و تثبیت کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اورزولا فون در لاین روز چهارشنبه، اول دسامبر (دهم آذر) در بروکسل اعلام کرد برای برنامه‌ای که “دروازه جهانی” Global Gateway نام‌گذاری شده طی شش سال آینده تا ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌شود.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند در پروژه‌هایی مانند تولید انرژی از مواد غیرآلاینده آب و هوا نظیر هیدروژن یا انتقال بین‌قاره‌ای داده‌ها از طریق کابل‌کشی زیر دریا انجام شود. او افزود همچنین برای پشتیبانی از مدرسه‌ها و سیستم آموزشی برنامه‌ریزی شده است.

انگیزه اتحادیه اروپا از این برنامه‌ها مقابله با گسترش روزافزون نفوذ چین است که در پروژه موسوم به “جاده ابریشم نوین” در زمینه توسعه زیرساخت‌ها در سطح بین‌المللی سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی می‌کند.

کشورهایی مانند آلمان از سال‌ها پیش در واکنش به برنامه‌های چین خواستار مشارکت قوی‌تر اتحادیه اروپا در توسعه زیرساخت‌های بین‌المللی هستند.

هشدار درباره پیامدهای جاده ابریشم نوین

پروژه بلندپروازانه “جاده ابریشم نوین” از سال ۲۰۱۳ کلید خورده است. منتقدان از همان سال به طور مرتب نسبت به گرفتار شدن در تله بدهی، وابستگی سیاسی و فقدان رعایت ملاحظات زیست‌محیطی در این پروژه به کشورهای فقیر هشدار می‌دهند.

برنامه‌های چین که از آن به عنوان “ابتکار یک کمربند، یک جاده” هم یاد می‌شود عظیم‌ترین ابرپروژه اقتصادی و سیاسی عصر حاضر و چه بسا تمام دوران‌ها به شمار می‌رود.

چین امیدوار است با این پروژه نه تنها حوزه نفوذ و تاثیرگذاری خود در مناطق مختلف را گسترش دهد، که ضمن تامین امنیت انرژی مورد نیازش به راه‌های ارتباطی و حمل و نقل باصرفه‌تر دست یابد و رشد اقتصادی این کشور را تضمین کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه دولت فدرال آلمان که روزهای پایانی کار خود در این سمت را می‌گذراند، تابستان امسال هشدار داده بود که چین از هر امکانی در سرتاسر جهان استفاده می‌کند تا با استفاده از قدرت اقتصادی و مالی نفوذ خود را افزایش دهد.

به گفته ماس، بر این پایه اهمیت زیادی دارد که اتحادیه اروپا بدیلی برای برنامه‌های چین ارائه دهد. از منظر ۲۷ کشور عضو اتحادیه تقویت شبکه ارتباط‌های بین‌المللی می‌تواند به افزایش توان رقابت و کاهش وابستگی استراتژیک، از جمله در زمینه مواد خام کمیاب منجر شود.

از ۳۰۰ میلیارد یورویی که قرار است در پروژه دروازه جهانی سرمایه‌گذری شود ۱۳۵ میلیارد یورو از صندوق توسعه پایدار و ۱۴۵ میلیارد یورو از دیگر نهادهای سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا تامین می‌شود.

همچنین قرار است ۱۸ میلیارد یورو دیگر از بودجه برنامه‌های اتحادیه اروپا که از طریق صندوق توسعه پایدار تامین مالی نمی‌شوند به این پروژه اختصاص یابند.

استقبال آلمان از پروژه دروازه جهانی

برلین با امیدواری زیاد از اهداف پروژه دروازه جهانی استقبال می‌کند. میشائیل کلاوس، نماینده دائم آلمان در اتحادیه اروپا بر این باور است که این پروژه ظرفیت آن را دارد که اتحادیه را به جایگاه یک بازیگر کاملا موثر در صحنه جغرافیای سیاسی (ژئوپلیتیک) ارتقاء دهد.

او می‌گوید پیشنهاد همکاری مبتنی بر قاعده و ارزش‌ها و در شرایط برابر می‌تواند برای بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یک بدیل جذاب برای جاده ابریشم نوین چین باشد.

یک دیپلمات اروپایی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری آلمان می‌گوید اکنون مسئله مهم این است که سرمایه‌گذاری لازم برای این پروژه تامین و هر چه سریع‌تر گام‌های نخست برای تحقق آن برداشته شود.

تردیدها در پارلمان اروپا

این دیپلمات تاکید کرده تنها در صورت برداشته شدن موفقیت‌آمیز این گام‌ها می‌توان با رویکرد مشارکت کشورهای عضو به اهداف ژئوپلیتیک اتحادیه اروپا دست یافت و با گسترش نفوذ چین مقابله کرد.

در پارلمان اتحادیه اروپا همه از ایده‌ای که اورزولا فون در لاین روز چهارشنبه اعلام کرد استقبال نکرده‌اند. مارکوس فربر، نماینده حزب سوسیال مسیحی در این پارلمان می‌گوید یک طرح عظیم مشخصه‌های دیگری دارد و چین در برابر این پروژه از ترس به خود نخواهد لرزید.

فربر اعتقاد دارد متورم کردن ساختارهای موجود با تزریق بیشتر پول، موفقیتی که فون در لاین رویای آن را در سر می‌پروراند به ارمغان نخواهد آورد.

این نماینده محافظه‌کار پارلمان اروپا می‌گوید افزون بر این هنوز کاملا مشخص نیست که ۳۰۰ میلیارد یورویی که برای پروژه دروازه جهانی در نظر گرفته شده واقعا در دسترس باشد.

یکی از چالش‌های مهم اتحادیه اروپا برای مقابله و ارائه بدیلی برای ابرپروژه “یک کمربند، یک جاده” می‌تواند این واقعیت باشد که در حال حاضر بیش از ۶۰ کشور در آسیا، آفریقا و اروپا با این پروژه همکاری می‌کنند و هزینه تکمیل آن حدود هزار میلیارد دلار برآورد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید