به گزارش CNN فارسی روز جمعه ۱۷ دی ماه سال ۱۴۰۰ به عنوان یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ ورزش ایران رقم خورد.

بر اساس تصمیم کمیته مستقل کنترل کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) باشگاه‌های پرسپولیس تهران، استقلال تهران و گل‌گهر سیرجان نتوانسته‌اند معیارهای ضروری اساسنامه صدور مجوز برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا را فراهم کنند.

این سه تیم با وجود “راه‌یابی ورزشی” به این مسابقات، به علت عدم فراهم کردن سایر شرایط الزامی، از حضور در لیگ قهرمانان آسیا بازماندند.

اما این شرایط ضروری که از سوی این باشگاه‌های ایرانی برآورده نشده‌اند، چیست؟ چرا این اتفاق ناگوار برای فوتبال باشگاهی ایران در عرصه تراز اول قاره‌ای افتاده است؟

AFC در توضیح تصمیم خود تصریح کرده است: «کمیته کنترل کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفته است که مجوز باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و گل گهر سیرجان را بر اساس مواد ۱۴.۴ و ۱۴.۵ آیین‌نامه مجوز باشگاه‌های AFC لغو کند. این کمیته تشخیص داده است که این سه باشگاه تمام معیارهای اجباری طبق ماده ۳.۱ و ۳.۲ مقررات مجوز باشگاه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا را برآورده نکرده‌اند. بر این اساس، نباید به آنها مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا داده شود.»

خلاصه محتوای این مقررات برای کسب مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا شامل ارائه برنامه تعریف شده از سوی باشگاه‌ها پیرامون امور توسعه جوانان با فعالیت ساختاری تیم‌های پایه در رده‌های سنی مختلف تا زیر ۱۰ سال، برنامه حرفه‌ای در زمینه مراقبت پزشکی از بازیکنان، ثبات مالی و نیز “عدم داشتن مدیریت مشترک دو تیم حاضر در لیگ قهرمانان” است.

باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس با مدیریت مشترک وزارت ورزش اداره می‌شوند.

اعمال این “خطا” در کنار عدم رعایت سایر شرایط الزامی مانند تدوین و ارائه برنامه‌های تعریف شده طبق اساسنامه AFC در زمینه امور جوانان، امور پزشکی و نیز عدم وجود ثبات مالی (مانند بدهی به بازیکنان و مربیان)، گریبان‌گیر تیم‌های استقلال، پرسپولیس و گل گهر شده است.

گفتنی است که با حذف این ۳ تیم از لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌ سپاهان اصفهان به عنوان دومین نماینده ایران به صورت مستقیم راهی مرحله گروهی می‌شود. در کنار این تیم، تیم فولاد خوزستان نیز دیگر نماینده فوتبال ایران در فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.

به جای استقلال و پرسپولیس نیز هیچ باشگاه ایرانی دیگری به مسابقات لیگ قهرمانان آسیای ۲۰۲۲ به عنوان “جایگزین”، اضافه نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید