به گزارش CNN فارسي ، وزارت کشاورزی طالبان اظهارات وزیر جهاد کشاورزی ایران را که گفته یکی از کشور‌ های همسایه سه میلیون تن کمبود گندم دارد، تایید کرده، اما این را رد کرده که افغانستان این کمبود را از طریق قاچاق گندم از ایران تامین خواهد کرد.

دیروز سید جواد ساداتی‌نژاد گفت یکی از کشور‌های همسایه ما که سه ملیون تن کمبود گندم دارد، قصد دارد این کمبود را از کشور ما به صورت قاچاق تامین کند.

ساداتی‌نژاد نامی از افغانستان نگرفته است، اما اشاره تلویحا به افغانستان تعبیر شده است.

مصباح‌الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت طالبان در همین مورد تایید کرد افغانستان به دو تا سه میلیون تن گندم نیاز دارد که از کشور‌های خارجی وارد می‌کند، اما او برنامه‌ای برای قاچاق این گندم از ایران را رد کرد.

مستعین گفت: “به این معنا نیست که این کمبود را از یک ملک یا یک همسایه به شکل قاچاق بیاوریم. ما برای وارد کردن گندم قرارداد‌ها و طرح‌های مشخص خودمان را داریم و از راه قانونی وارد می‌کنیم. ”

این مقام طالبان گفت این گندم را قرار است از کشور‌هایی همچون قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و دیگر کشور‌ها وارد کنند.

اگرچه او قاچاق گندم را هم به صورت کلی رد نکرد و گفت: “ممکن {است} تا حدی قاچاق هم صورت بگیرد، اما همیشه برای جلوگیری از قاچاق تلاش می‌کنیم. ما ضرورت نداریم از راه قاچاق گندم وارد کنیم. از راه قانونی گندم وارد می‌کنیم و نیاز هموطنان‌مان را برآورده می‌کنیم. “

دیدگاهتان را بنویسید