به گزارش CNN فارسی ، نشست شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو “سازمان امنیت و همکاری اروپا” روز پنجشنبه ۱۱ آذر (دوم دسامبر) در استکلهم  پایتخت سوئد آغاز شد. تنش بین اوکراین و روسیه یکی از محورهای اصلی این نشست است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این نشست ناتو را متهم کرد که زیرساخت‌های نظامی خود را به مرزهای روسیه نزدیک می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، یک روز قبل از غرب خواسته بود توسعه و گسترش ناتو به شرق را صریحا رد کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز پیش از نشست استکهلم، تلاش‌های اوکراین برای برگرداندن شبه جزیره کریمه را یک تهدید برای روسیه تلقی کرد.

با توجه به استقرار گسترده نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین این نگرانی وجود داشت که مسکو ممکن است به این کشور حمله کند. مسکو همواره این موضوع را رد کرده و در مقابل اوکراین را متهم می‌کند که به ناتو اجازه می‌دهد مانورهای نظامی در نزدیکی مرزهای این کشور انجام دهد.

دستگیری سه “جاسوس” اوکراینی 

در بحبوحه تنش‌ها بین اوکراین و روسیه، سرویس امنیت فدرال روسیه از دستگیری سه “جاسوس” اوکراینی خبر داد.

سرویس امنیت فدرال روسیه گفته است یکی از ماموران با دو بمب دست‌ساز دستگیر شده اما درباره مکان و زمان دستگیری این افراد اطلاعاتی نداده است.

به گفته این نهاد امنیتی، دو عامل دیگر “برای جمع آوری اطلاعات و گرفتن عکس و فیلم از تاسیسات مهم استراتژیک و زیرساخت‌های حمل و نقل وارد روسیه شده بودند”.  اعلام شده که در خودروی شخصی این افراد سلاح کشف شده است. روسیه پیش از این نیز بارها از دستگیری “جاسوسان یا خرابکاران” وابسته به اوکراین خبر داده بود.

مذاکره آمریکا و روسیه در مورد اوکراین

تنش‌های دو همسایه در حالی است که آآنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا می‌خواهد در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری در استکهلم با همتای روسی خود لاوروف دیدار کند.

مقامات آمریکایی امیدوارند که این گفتگوها تا حدودی به کاهش تنش‌های اوکراین و روسیه کمک کند.

بلینکن در حاشیه نشست شورای وزرای أمور خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا با دیمترو کولبا، وزیر أمور خارجه اوکراین نیز دیدار کرده است. کولبا گفته که با همتای آمریکایی خود درباره احتمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه صحبت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید