به گزارش CNN فارسي ، «عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه طالبان در واکنش به بیانیه شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت افغانستان، نگرانی‌های مطرح شده توسط این شورا پیرامون حقوق زنان در افغانستان را «غیرواقعی» خواند.

بلخی افزود که هیئت حاکمه افغانستان بر تامین تمامی «حقوق حقه زنان، کودکان و اقلیت‌ها در چارچوب آموزه‌های پذیرفته شده دینی و فرهنگی مردم افغانستان» متعهد است.

وی با اشاره به قانون تعیین شده درباره حجاب نیز گفت: «دولت رعایت حجاب اسلامی را در مطابقت با ارزش‌های دینی و فرهنگی جامعه و از خواسته‌های اکثریت زنان افغان می‌داند و تاکید دارد که هیچ امری مخالف باورهای دینی و فرهنگی جامعه اسلامی بر مردم افغانستان تحمیل نشده است».

سخنگوی وزارت خارجه طالبان با تاکید بر اینکه هیئت حاکمه افغانستان به آزادی دینی ملت‌ها و حل مشکلات از طریق گفت‌وگو باور دارد، از دیگر کشورها نیز خواست تا به ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم افغانستان احترام بگذارند.

بلخی همچنین از تصمیم کشورهای عضو شورای امنیت مبنی بر احیای نظام بانکی و مالی افغانستان استقبال کرد و بار دیگر از آمریکا خواست تا دارایی‌های توقیف شده این کشور را بدون قید و شرط آزاد کرده و هرگونه محدودیت اقتصادی علیه افغانستان را حذف نماید.

شورای امنیت سازمان ملل پیش از این در بیانیه‌ای تاکید کرده بود که محدودیت‌های طالبان از جمله در زمینه دسترسی به تحصیل، اشتغال، آزادی رفت و آمد، مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در زندگی عمومی، با انتظارات جامعه جهانی و تعهدات طالبان در قبال مردم افغانستان در تضاد است.

این شورا همچنین از طالبان خواسته بود تا «به سرعت از سیاست‌ها و اقداماتی که در حال حاضر حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغان را محدود می‌کند، عقب‌نشینی کند».

دیدگاهتان را بنویسید