رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان اظهار داشت: من فکر می‌کنم امسال به یک رکورد جدید و بارز در مراودات تجاری ایران و ارمنستان دست پیدا می‌کنیم که با ارقام سال‌های گذشته اختلاف معناداری پیدا می‌کند.

هرویک یاریجانیان در مورد آخرین وضعیت واکسیناسیون ایرانیان در ارمنستان اظهار کرد: واکسیناسیون ایرانیان در ارمنستان همچنان ادامه دارد ولی دولت ارمنستان شرط اقامت ده روز را برای واکسیناسیون قرار داده چرا‌که حجم سفر به ارمنستان بسیار زیاد بود، این شرط را گذاشت تا کمی سفرها فیلتر شوند.

وی ادامه داد: به هرحال ارمنستان یک کشور ۳ میلیون نفری بوده و زیرساخت‌های آن نیز برای یک کشور ۳ میلیونی در نظر گرفته شده است. وقتی این حجم گسترده از مسافر به این کشور رفتند باعث شد که نتوانند پاسخگو باشند، از طرفی هم نمی‌خواستند این کار را ممنوع کنند. ولی کماکان مسافران با این شروط نیز برای دریافت واکسن به ارمنستان می‌روند.

وی افزود: ارمنستان می‌گوید تا دز دوم تزریق نشود جزو آمار واکسیناسیون محسوب نمی‌شود، بنابراین آمار دقیقی از واکسیناسیون ایرانیان در ارمنستان وجود ندارد، از آنجا که ۸ تا ۱۲ هفته بین دز اول تا دوم فاصله زمانی وجود دارد و این مدت‌ زمان نیز از ابتدای موج سفر ایرانیان می‌گذرد احتمالا همین روزها آمار ارمنستان در این باره منتشر شود.

یاریجانیان با اشاره به آخرین وضعیت تجارت دو کشور گفت: کاملاً مشخص است که کرونا تأثیر خود را بر مراودات جهانی گذاشته است. از طرف دیگر حمل و نقل‌های بین المللی بسیار گران شده است. بطوریکه کانتینری در گذشته از چین به سمت ایران با قیمت ۱۲۰۰ دلار می‌آمد الان با قیمت ۸۵۰۰ یا ۱۲ هزار دلار می‌آید. این باعث می‌شود که اتوماتیک‌وار تمایل بازرگانان ارمنستانی به کالاهای ایرانی افزایش یابد. اگر بیماری کرونا شیوع پیدا نمی‌کرد، سطح مراودات تجاری دو کشور افزایش چشمگیری پیدا می‌کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: با این حال من فکر می‌کنم امسال به یک رکورد جدید و بارز در مراودات تجاری ایران و ارمنستان دست پیدا می‌کنیم. که با ارقام سال‌های گذشته اختلاف معناداری پیدا می‌کند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان خاطرنشان کرد: عمده دلیل این موضوع این است که ارمنستان واردات کالاهای ترکیه را ممنوع کرده است و ایران می‌تواند نقش بیشتری در بازار ارمنستان بازی کند. دلیل دوم افزایش مراودات تجاری دو کشور این است که ایران و ارمنستان هر دو جزو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند. عامل سوم نیز افزایش نرخ ارز در داخل ایران است که باعث شده کالاهای ایرانی نسبت به کالاهای دیگر کشورها از مزیت رقابتی بیشتری برخوردار باشند. این تعامل در کنار یکدیگر از عمده دلایل افزایش صادرات به ارمنستان هستند.

وی در مورد آمار مبادلات تجاری ایران و ارمنستان بیان کرد: آمار گمرک در مورد میزان مبادلات تجاری هنوز منتشر نشده اما با این که تنها شش ماه از سال گذشته فکر می‌کنم که تاکنون بیش از از ۵۰۰ میلیون دلار مراودات تجاری بین ایران و ارمنستان در سال جاری وجود داشته است.

یاریجانیان همچنین تصریح کرد: آمار دقیقی از میزان مبادلات مالی حاصل از سفر ایرانیان به ارمنستان وجود ندارد اما افزایش سفر ایرانی‌ها به ارمنستان باعث ارتقای سطح تعاملات دو کشور می‌شود. وقتی ارمنی‌ها با ملت ایران بیشتر آشنا می ‌شوند و همچنین با اقتصاد ایران که یکی قدرت‌های اقتصادی منطقه است، باعث می‌شود که علاقه‌مندی برای تهیه کالاهای ایرانی نسبت به کالاهای دیگر کشورها افزایش پیدا کند.

وی افزود: برای مثال تا چند سال پیش در ارمنستان همه صندلی‌ هایی که در محیط های روباز استفاده می‌شد از کشور ترکیه تهیه می‌شد اما امروز کاملا از ایران تهیه می‌شود. امروز با سفر ایرانیان هم با فرهنگ ایرانی آشنا شده‌اند و هم در بین مسافران علاقمندانی به بازرگانی وجود داشته‌اند که باعث ایجاد مراودات شده‌ است. امروز بسیاری از کالاها در ارمنستان توسط ایران تامین می‌شود، این موضوع نشان می‌دهد که هر میزان سطح مراودات بیشتر باشد، بر اقتصاد دو کشور تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید