به گزارش CNN فارسی ، کمپانی اپل همیشه امنیت و حریم خصوصی را که iOS برای هر کاربر سراسر جهان خود به ارمغان می‌آورد، در اولویت قرار داده است؛ در حالی که این امر یک نکته مثبت و خوب بوده، اما به یاد داشته باشید که آیفون هم از هک‌های گسترده همانند «Pegasus» مصون نیست. یکی از خبرنگاران نیویورک تایمز به نام «بن هوبارد» قربانی پگاسوس بود که چندین مقام دولتی و روزنامه نگار را هدف قرار داد.

برای آن دسته از کسانی که نمی‌دانند، پگاسوس یک بدافزار ساخت شرکت اسرائیلی ان‌اس‌او است. از این بدافزار برای جاسوسی به نهادهای امنیتی، پلیس و ارتش حکومت‌های دیکتاتور فروخته شده‌ است. پس از اینکه در تابستان سال جاری با بد افزار پگاسوس پنج وزیر دولت فرانسه مورد هدف قرار گرفتند، بار دیگر بعد از گذشت چندین ماه این بد افزار بر سر زبان‌ها افتاد. بن هوبارد، خبرنگار نیویورک تایمز اعلام کرد که او قربانی حمله‌ای بوده که چندین کاربر آیفون را در سراسر جهان مورد هدف قرار داده است.

حیطه کاری هوبارد بیشتر روی اخبار مرتبط با خاورمیانه است و اغلب از اخبار اختصاصی نیویورک تایمز چند روز قبل از انتشار آن‌ها آگاهی دارد؛ بنابراین، هوبارد برای هکرهایی به بد افزار پگاسوس دسترسی دارند یک هدف عالی به نظر می‌رسید. به لطف جاسوسی که از این روزنامه نگار انجام شد، مهاجمان توانستند قبل از هر کس دیگری از زیربنا و اسرار تحقیقات در حال انجام نیویورک تایمز مطلع شوند.

جای تعجب ندارد که هوبارد با همکارانش از طریق پیام‌رسانی امن ارتباط برقرار کرده بود یا همچنین از یادداشت استفاده کرده باشد؛ یا حتی از صداهای ضبط شده غیر رسمی استفاده کرده باشد که همه این کارها کمکی در راستای آماده کردن خبر برای نیویورک تایمز بوده است.

هک کردن آیفون حتی بدون دخالت قربانی آسان است

به گفته هوبارد، هکرهای پگاسوس به دنبال یافتن منابعی بودند که اطلاعات را فاش می‌کردند. خوشبختانه، روزنامه‌ نگاران هنگام برقراری ارتباط یا ذخیره داده‌ها در تلفن‌های هوشمند یا کامپیوترها بسیار هوشیار عمل می‌کنند، وی در این مورد توضیح داد:

دیدگاهتان را بنویسید