به گزارش CNN فارسی شرکت سونی ژاپن و هوندا موتور ژاپن روز جمعه اعلام کردند که برای توسعه و فروش خودرو‌های برقی و باتری محور، با هم جفت خواهند شد و اعلام کردند که آمادگی این را دارند تا شرکا و همراهان دیگری را نیز در این پروژه، پذیرا باشند.

این شرکت‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند که امسال یک سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک تشکیل خواهند داد و قصد دارند فروش اولین مدل را در سال ۲۰۲۵ آغاز کنند. آن‌ها گفتند که هوندا مسئولیت تولید اولین مدل را بر عهده خواهد داشت، در حالی که سونی پلتفرم خدمات حمل و نقل را توسعه خواهد داد.

کنیچیرو یوشیدا، مدیر عامل سونی گفت: «در این سرمایه‌گذاری مشترک، ما می‌خواهیم با ترکیب فناوری و تجربه خود، با تجربه طولانی هوندا در توسعه پلتفرم حمل و نقل و فناوری‌های تولید بدنه خودرو، در پیشبرد این بستر و فناوری پیشرو باشیم.»

لازم به ذکر است که این شرکت‌ها جزئیات مالی این قرارداد را فاش نکردند.

مدیرعامل هوندا، طی یک کنفرانس خبری در روز جمعه در توکیو گفت، اگرچه به فکر عرضه اولیه فوری (IPO) این سرمایه‌گذاری مشترک نیست، اما این موضوع را به عنوان یکی از گزینه‌های رشد شرکت در آینده رد نمی‌کند.

میبه در پاسخ به این سوال که آیا مشارکت بین این دو شرکت انحصاری است یا خیر، گفت که آن‌ها آماده هستند تا شرکت‌های دیگری را نیز وارد این همکاری کنند و در حال حاضر می‌خواهند روی توسعه مدل خودروی الکتریکی تمرکز کنند.

میبه گفت: «در آینده، ما می‌خواهیم تجارت خود را با ذهنیتی باز گسترش دهیم.» و افزود هوندا به توسعه استراتژی خودرو‌های الکتریکی خود سوای از این همکاری مشترک، ادامه خواهد داد.

این اعلامیه در حالی منتشر می‌شود که سازنده لوازم الکترونیکی سونی به دنبال ارتقای جاه طلبی‌های خود برای تبدیل شدن به یک بازیگر کلیدی در خودرو‌های نسل بعدی بود، در حالی که خودروسازانی مانند هوندا برای تولید خودرو‌های بدون کربن و همچنین وسایل نقلیه مجهز به ویژگی‌هایی فراتر از وسایل حمل و نقل سنتی، تحت فشار هستند.

تغییر سریع به سمت استقبال از خودرو‌های الکتریکی در سراسر جهان، که با فشار جهانی برای کاهش انتشار کربن ایجاد شده است، فرصت‌هایی را برای شرکت‌های فناوری ایجاد می‌کند تا به بازار خودرو بپیوندند، زیرا ساخت این وسایل نقلیه ساده‌تر از خودرو‌هایی است که موتور‌های احتراق داخلی دارند.

در عین حال، این دسته از شرکت‌های فناوری، با چالش‌هایی برای رعایت مقررات ایمنی سخت‌گیرانه برای وسایل نقلیه، و ساخت خودرو‌هایی که قادر به تحمل شرایط رانندگی گاهی اوقات دشوار‌اند، مواجه هستند. یوشیدا در ماه ژانویه طی اعلام برنامه‌ای برای ایجاد یک شرکت جدید به نام سونی موبیلیتی (Sony Mobility) گفت که در حال بررسی راه اندازی تجاری خودرو‌های الکتریکی است.

اگرچه در حال حاضر حکمفرمایی و غلبه سونی در حوزه لوازم الکترونیکی مصرفی توسط رقبای آسیایی خصوصا کره‌ای مانند شرکت سامسونگ الکترونیک تضعیف و کمرنگ شده است، با این حال سونی همچنان دارای زرادخانه‌ای و مرکز قدرتمندی از فناوری‌های پیچیده در زمینه‌هایی مانند سنسور‌های حیاتی برای رانندگی خودکار است.

رقابت در بازار خودرو‌های الکتریکی نیز در حال تشدید است. مایب در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی مقابله شان با چالش رقبای قدر در این حوزه، توسط سرمایه‌گذاری مشترک، گفت که می‌خواهد “یک واکنش شیمیایی و دگرگون کننده” در فراتر بردن انتظارات مشتریان ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید