به گزارش CNN فارسی سرخک یکی از مسری‌ترین ویروس‌های شناخته شده است و سالانه جان بیش از ۶۰ هزار انسان را در جهان می‌گیرد که اغلب آنها کودکان خردسال هستند.

در سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۲ میلیون کودک اولین دوز واکسن سرخک خود را از دست دادند. در گزارش مشترک سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) آمده است که این رقم ۳ میلیون بیشتر از سال ۲۰۱۹ است و بزرگترین افزایش تعداد کوکان واکسینه نشده علیه سرخک در دو دهه اخیر است و محیط خطرناکی برای شیوع این بیماری ایجاد می‌کند. اما در عین حال، تعداد موارد گزارش شده سرخک در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل بیش از ۸۰ درصد کاهش داشته است.

با این حال، کارشناسان هشدار می دهند، با وجود کاهش تعداد موارد ابتلا، خطر شیوع سرخک در جهان همچنان در حال افزایش است. به گفته تهیه کنندکان این گزارش، کیفیت نظارت اپیدمیولوژیک بر سرخک در جهان بدتر شده است. علاوه بر این، سیستم  ضعیف تست گیری و آگاهی از سرخک نیز توانایی جامعه جهانی برای جلوگیری از شیوع این بیماری را به خطر می اندازد.

پیش از این، تدروس آدان گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، گفته بود که در آینده ویروس خطرناکی در جهان  ظهور خواهد کرد که بشریت قادر به مقابله با آن نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید