به گزارش CNN فارسی، در حالی که مسئولان ارشد جمهوری اسلامی هنوز به سخنان روز شنبه وزیر خارجه روسیه درباره تاثیر تحریم‌ها به خاطر حمله به اوکراین بر احیای احتمالی برجام واکنش صریحی نشان نداده‌اند، فرانسه این کار را باج‌خواهی عنوان کرد./ مذاکرات وین

دوشنبه هفتم مارس (۱۶ اسفند) به نقل از یک مقام دفتر ریاست جمهوری فرانسه که نامش فاش نشده نسبت به اظهارات اخیر سرگئی لاوروف مبنی بر مرتبط کردن تحریم‌های غرب علیه مسکو و مذاکرات احیای برجام در وین هشدار داد.

لاوروف پنجم مارس در جمع خبرنگاران گفت، روسیه از آمریکا می‌خواهد تضمین کتبی دهد که تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو به خاطر تهاجم به اوکراین بر مناسبات تجاری و اقتصادی این کشور با ایران پس از احیای برجام تاثیر منفی نمی‌گذارد.

بنابر این گزارش، مقام فرانسوی با اشاره به این سخنان لاوروف گفته است، دیپلمات‌ها تمایل دارند به هر موضوعی در جایگاه خود بپردازند و از مخلوط کردن موضوعات پرهیز کنند زیرا در غیر این صورت اقدام آنها در واقع باج‌گیری خواهد بود و نه دیپلماسی.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یک‌شنبه در واکنش مشابهی، اظهارات همتای روسی خود را “بی‌ربط” خواند و گفت تحریم‌ها علیه روسیه و برجام مسائلی کاملا متفاوت هستند و هیچ ارتباطی میان آنها وجود ندارد.

از قول یک مقام ارشد جمهوری اسلامی که هویتش فاش نشده درخواست روسیه برای دریافت تضمین کتبی از آمریکا را اقدامی غیرسازنده توصیف کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری صبح دوشنبه خود درباره سخنان وزیر خارجه روسیه گفت، ایران منتظر است “از مجاری دیپلماتیک” جزئیات اظهارات لاوروف را بشنود. او رویکرد روسیه در مذاکرات احیای برجام را سازنده خواند.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام از ششم دی ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای و آمریکا، که به طور غیرمستقیم در این مذاکرات مشارکت دارد، بارها تاکید کرده‌اند که فرصت برای رسیدن به توافق در حال از دست رفتن است.

شمخانی: آینده مذاکرات همچنان مبهم است

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی بعد از ظهر دوشنبه ۱۶ اسفند در یک پیام توئیتری چشم‌انداز توافق در مذاکرات وین را همچنان مبهم خواند و علت آن را “تاخیر واشینگتن در اتخاذ تصمیم سیاسی” عنوان کرد.

واکنش‌های تلویجی ایران به سخنان لاوروف

شمخانی چند ساعت پیشتر با اشاره تلویحی به درخواست سرگئی لاوروف نوشته بود: «کنش‌های مثبت و منفی کشورهای حاضر در مذاکرات وین با هدف تامین منافع انجام می‌شود و قابل درک است.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز تاکنون از موضوع‌گیری صریح درباره تضمین خواستن وزیر خارجه روسیه از آمریکا و مرتبط کردن پیامدهای بحران اوکراین با مذاکرات وین خودداری کرده است.

امیرعبداللهیان صبح دوشنبه در یک ‌نشست هم‌اندیشی با شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته است: «اجازه نخواهیم داد هیچ عامل خارجی منافع ملی کشور را در مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها تحت تاثیر قرار دهد.»

در روزهای گذشته همه طرف‌های مذاکرات وین از نزدیک بودن دست‌یابی به توافق نهایی سخن گفته و در عین حال تاکید کرده‌اند، هنوز بر سر چند مسئله تفاهم حاصل نشده است.

خطوط قرمز رعایت نشده؟

وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی جمعه ۱۳ اسفند ضمن استقبال از نهایی شدن توافق و اعلام آمادگی برای حضور در وین گفته بود، اعلام توافق نهایی منوط بر “رعایت کامل خطوط قرمز اعلامی ایران و از جمله موضوع تضمین موثر اقتصادی است”.

مهم‌ترین خطوط قرمز ایران که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز قبلا آنها را ترسیم کرده از جمله شامل رفع یک‌جا و تمامی تحریم‌ها، راستی‌آزمایی آن و تعهد آمریکا مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق هسته‌ای و اعمال دوباره تحریم‌ها می‌شود.

آمریکا و سه کشور اروپایی طرف توافق پیشتر برخی از این “خطوط قرمز” را زیاده‌خواهی و برخی دیگر را غیرواقع‌بینانه خوانده‌اند.

مطابق برخی گمانه‌زنی‌ها خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی و برداشته شدن تحریم‌ها علیه نهادهای تحت نظر خامنه‌ای و اعضای دفتر او از جمله دیگر درخواست‌های ایران بوده که ظاهرا آمریکا حاضر به پذیرش آنها نشده است.

درباره انعطاف احتمالی ایالات متحده درباره برخی خواسته‌های تهران گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده، اما برخی نمایندگان مجلس ادعا می‌کنند آمریکا به هیچ یک از درخواست‌های اساسی ایران تن نداده است.

“باقی‌ماندن ۹۶۰ فرد و نهاد در فهرست تحریم‌ها”

محمود نبویان، نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری در همایشی در قم مدعی شد که امیرعبداللهیان در جمع نمایندگان گفته است، آمریکا تحریم‌های موضوعی را لغو نمی‌کند و “حتی حاضر نشده معافیت بدهد”.

او می‌گوید ۹۸۰ فرد و نهاد جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده قرار دارند و آمریکا فقط پذیرفته است، ۲۰ مورد آنها را لغو کند.

نبویان در سخنرانی خود که ویدئوی آن دوشنبه در سایت انتخاب منتشر شده می‌گوید، آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام تعهد نداده و در مذاکرات احیای برجام “امریکا قوی ظاهر شده اما دوستان ما بسیار ضعیف ظاهر شده‌اند”.

اگر این ادعاها درست باشد، احتمالا وزیران خارجه کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای به زودی برای امضای توافق‌نامه احیای برجام عازم وین خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید