به گزارش CNN فارسی، هشدار الکساندر نواک که در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ وزیر انرژی روسیه بود و اکنون معاون نخست‌وزیر این کشور است درحالی بیان شد که گزارش شده رهبران اتحادیه اروپا این هفته در نشستی توافق خواهند کرد وابستگی اتحادیه اروپا به واردات گاز، نفت و زغال‌سنگ روسیه را کاهش دهند.

با گذشت نزدیک به دو هفته از حمله روسیه به اوکراین و تداوم این حملات، مقام‌های آمریکا نیز از احتمال ممنوعیت واردات نفت از روسیه خبر داده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دو روز پیش گفت که ایالات متحده در حال گفت‌وگو با متحدان اروپایی خود برای بررسی چشم‌انداز ممنوعیت واردات نفت روسیه است.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه اما دوشنبه شب در یک پیام ویدیویی که از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، گفت: کاملا واضح است که کنار گذاشتن نفت روسیه عواقب فاجعه باری برای بازار جهانی خواهد داشت ، افزایش قیمت غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود و به ۳۰۰ دلار در هر بشکه و حتی بیشتر خواهد رسید.

این در حالی است که صبح دوشنبه قیمت نفت و گاز طبیعی روز به نزدیک ۱۴۰ دلار یعنی بالاترین قیمت نفت در چهارده سال گذشته رسید اما پس از آن باردیگر به حدود ۱۲۵ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

معاون نخست وزیر روسیه گفت که روسیه همچنین گزینه قطع عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم۱ را دارد، اما تاکنون از انجام چنین اقدامی خودداری کرده است.

نواک همچنین هشدار داد که روسیه ممکن است در واکنش به تعلیق پروژه نورد استریم۲، تحویل گاز به اروپا از طریق خط لوله فعلی نورد استریم۱ به آلمان را ممنوع کند.

دیدگاهتان را بنویسید