به گزارش CNN فارسی طالبان روز یکشنبه با برگزاری رژه نظامی در خیابان مرکزی کابل (دارالامان) تسلیحات باقیمانده آمریکایی را به نمایش گذاشتند.
طالبان دو دهه همچون نیروهای چریکی به فعالیت پرداختند، اما زمانی که دولت تحت حمایت غرب در افغانستان ماه آگست سقوط کرد، از تسلیحات و تجهیزات باقیمانده غربی‌ها برای به‌ تجدید نیروهای خودشان استفاده کردند.
عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، رژه روز یکشنبه به فارغ‌التحصیلی ۲۵۰ سرباز تازه آموزش دیده مرتبط است.
در این رژه ده‌ها موتر های امنیتی زرهی ۱۱۷م ساخت آمریکا در اصلی‌ترین خیابان کابل به حرکت درآمده و بالگردهای می – ۱۷ هم در آسمان پرواز کردند. بسیاری از سربازان هم اسلحه آمریکایی ام ۴ در دست داشتند.
بسیاری از تسلیحات و تجهیزاتی که نیروهای طالبان هم اکنون استفاده میکنند، اقلامی است که واشنگتن به دولت تحت حمایت خودش در کابل داده بود تا نیروهای ملی افغان را برای مبارزه با طالبان سازماندهی کند. این نیروهای افغان اما با فرار اشرف غنی از افغانستان متلاشی شد و اجازه داد تا طالبان به تجهیزات نظامی مهمی دست یابند.
مقامهای طالبان گفته‌اند که خلبانها، مکانیکها و دیگر متخصصان ارتش ملی سابق افغانستان در یک نیروی جدید ادغام میشوند.
براساس گزارش بازرس کل ویژه در امور بازسازی افغانستان (سیگار) که اواخر سال گذشته منتشر شد، دولت آمریکا کالاها و خدمات دفاعی شامل تسلیحات، مهمات، خودروهای زرهی، ابزارهای دید در شب، هواپیما و سامانه‌های شناسایی به ارزش بیش از ۲۸ میلیارد دالر بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ به دولت وقت افغانستان تحویل داده بود.
برخی از این هواپیماها به دست نیروهای فراری افغان به کشورهای همسایه افغانستان در آسیای میانه منتقل شد اما مابقی به دست طالبان افتاد. مشخص نیست که چه تعداد از آنها عملیاتی هستند.
نیروهای طالبان چندی پیش هم در قندهار چنین رژه‌ای را برگزار کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید