به گزارش CNN فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) با همتایان اسرائیلی و اماراتی خود دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این بیانیه می‌گوید گسترش پیمان ابراهیم و امنیت و ثبات منطقه از مهم‌ترین محورهای گفت‌وگوهای بلینکن با یائیر لاپید و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان خواهند بود.

بنابر گزارش‌ها وزیر خارجه آمریکا ابتدا با همتایان اسرائیلی و اماراتی خود به طور جداگانه مذاکره می‌کند و سپس در گفت‌وگوهای سه جانبه روند پیشرفت‌ها پس از امضای توافق‌نامه صلح ابراهیم در سپتامبر سال گذشته و اوضاع منطقه به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.

پس از توافق‌نامه عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی و بحرین که ۲۵ شهریور ۹۹ با میانجیگری رئیس جمهوری پیشین آمریکا دونالد ترامپ به امضاء رسید این نخستین نشست مشترک وزیران خارجه آمریکا، اسرائیل و امارات خواهد بود.

ایده نشست سه جانبه توسط یائیر لاپید و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان مطرح شده که به همتای آمریکایی خود اطلاع داده‌اند برای این منظور به واشنگتن سفر خواهند کرد.

تزغیب کشورها به عادی‌سازی رابطه با اسرائیل

دولت جو بایدن که تمایل دارد کشورهای بیشتری را به عادی‌سازی روابط با اسرائیل تشویق کند از ابتکار برگزاری نشست سه جانبه وزیران خارجه استقبال کرده است.

بلینکن ماه گذشته در یک کنفرانس ویدئویی که به مناسبت نخستین سالروز امضای پیمان ابراهیم برگزار شد وعده داد کشورهای عربی دیگری را نیز به عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل ترغیب کند.

تا کنون سودان و مراکش نیز در این مسیر گام برداشته‌اند و انتظار می‌رود برخی دیگر از کشورهای منطقه، از جمله عمان و کویت نیز در آینده نزدیک پروسه عادی‌سازی روابط با اسرائیل را آغاز کنند.

نگرانی از “تهدیدهای مدام” ایران و واکنش تهران

وب‌سایت “اکسیوس” از قول مقام‌های اسرائیلی می‌گوید نشست سه جانبه در واشنگتن فرصتی خواهد بود که اسرائیل و امارات به طرح و تشریح نگرانی‌های خود از فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای و منطقه‌ای جمهوری اسلامی بپردازند.

وزیر کشور بحرین سال پیش در آستانه امضای پیمان ابراهیم با دفاع از عادی‌سازی روابط با اسرائیل تاکید کرد که این کار همکاری‌های راهبردی منامه و واشنگن را نیز تقویت می‌کند و باعث حفاظت از منافع بحرین در برابر “تهدیدهای مداوم” جمهوری اسلامی می‌شود.

رشید بن عبدالله آل خلیفه در بیانیه‌ای ایران را متهم کرد که به اشکال مختلف رفتاری سلطه‌جویانه در منطقه در پیش گرفته و به یک “خطر دائم” برای امنیت ملی این کشور بدل شده است.

نزدیکی بحرین و اسرائیل با خشم جمهوری اسلامی روبرو شد و وزارت خارجه دولت حسن روحانی اقدام منامه برای عادی‌سازی رابطه با تل‌آویو را “ننگین و خفت‌بار” خواند.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی هم شهریور سال پیش در بیانیه‌ای تهدیدآمیز با انتقاد شدید از “دومینوی عادی‌سازی” روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی منطقه اقدام بحرین را “حماقتی بزرگ” خوانده که “پاسخ‌های درخور را دریافت خواهد کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید