به گزارش CNN فارسی ، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) درمصاحبه با خبرگزاری روسی “تاس” گفت مذاکرات احیای برجام در حال پیشرفت است اما به کندی پیش می‌رود و یکی از مشکلات حاد آن سانتریفیوژهای پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم در سایت‌های هسته‌ای ایران است.

اولیانوف تاکید کرد سانتریفیوژهای ایران یکی از مشکلات اساسی از ده‌ها مشکل مذاکرات توافق هسته‌ای برجام در وین است.

او در ارتباط با گزینه‌های مختلف در ارتباط با حل مشکل گفت: «سانتریفیوژهای غنی‌سازی ایران یا باید از بین برده شود، یا به خارج از کشور منتقل شود یا در انباری تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران نگهداری شود.»

نمانیده روسیه در مصاحبه خود توصیه کرده است که می‌توان در مورد استفاده یکی از این گزینه‌ها توافق کرد.

نماینده روسیه که در مذاکرات توافق هسته‌ای برجام مواضعی غیر از کشورهای غربی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) و نزدیک به ایران اتخاذ می‌کرد برای نخستین‌بار چنین اظهاراتی را بیان کرده است.

مقامات ایرانی درباره اظهارات اولیانوف تا کنون واکنشی نشان نداده‌اند.

اما محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران غنی‌سازی ۹۰ درصدی ایران را رد کرده است. آقای اسلامی گفت: «این مورد کذب است و این اتهامات نخ نما شده‌ای است که به ویژه دشمنان و جریان صهیونیستی این‌ها را به کشور ما نسبت می‌دهند.»

طبق مفاد توافقنامه برجام، ایران حق استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم را ندارد.

طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، تهران تعهد داده که غنی‌سازی اورانیوم را در سطح  ۳/۶۷ درصد محدود کند.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی اما به طور گام به گام از تعهدات هسته‌ای خود کاست و سطح غنی‌سازی خود را ارتقا داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۰ آذر ( اول دسامبر) اعلام کرد، ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های پیشرفته “آی‌آر ـ ۶” (IR-6) در تأسیسات فردو در نزدیکی قم را آغاز کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید