به گزارش CNN فارسی، محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا در یادداشتی در کانال تلگرامی‌ش نوشت: دیروزخبری در رسانه ها منتشر شد که ظاهری بسیار ساده و معمولی دارد. خبر این است که سهمیه بنزین ۳۰۰۰تومانی در کارت سوخت از ۲۵۰ لیتر به ۱۵۰ لیتر کاهش پیدا می کند. گفته شده دلیلش هم این است که مردم بیش از ۱۵۰ لیتر بنزین ۳۰۰۰تومانی مصرف نمی کنند. در ادامه خبر هم آمده که کارت سوخت جایگاه داران سرجای خودش است و مردم می توانند از آن استفاده کنند.

خب اگر کارت جایگاه در دسترس همه است و هرکس می تواند به هر اندازه دلخواه در ماه بنزین مصرف کند(به قیمت لیتری۳۰۰۰تومان) پس با چه منطقی سهمیه کارت از ۲۵۰ به ۱۵۰لیتر کاهش یافته؟ به نظر می آید این کار بیهوده باشد. اما نه. این خبر بنزینی بوی دیگری می دهد.

احتمالا معنایش این است که کارت سوخت جایگاهها در آینده ای نه چندان دور حذف می شود. برایش هم استدلال وجود دارد. همانطور که دولت می فهمد هر شهروند چه تعداد و از کدم نانوایی نان خریده، از این پس می تواند به بنزین هم تسری پیدا کند و میزان مصرف هر خودرو مشخص شود.ضمن اینکه می تواند گفته شود همانطور که روزانه چندهزار تن آرد گم می شود، بنزین هم به طریق اولی می تواند گم یا قاچاق شود.

خب حالا برمی گردیم به کاهش ۱۰۰لیتری. اگر کارت سوخت جایگاه حذف شود هر خودرو فقط می تواند ۱۵۰لیتر بنزین ۳۰۰۰تومانی مصرف کند. بعدش چه؟ در خبری که منتشر شده چیزی در این باره گفته نشده، اما می توان حدس زد که بنزین در حال سه نرخی شدن است. ۶۰لیتر ۱۵۰۰تومانی؛ ۱۵۰لیتر ۳۰۰۰تومانی و مازاد بر آن به قیمتی که هنوز چیزی از آن نمی دانیم.

مجددا تاکید می شود اگر غیر از این می بود هیچ دلیلی نداشت که سهمیه کارت را ۱۰۰لیتر کم کنند و همزمان بگویند می توان از کارت سوخت جایگاهها(به هر میزان) استفاده کرد.

افزایش قیمت سوخت، اتفاقا توجیه اقتصادی دارد و شواهد نشان می دهد اثر تورمی آن کمتر از حذف ارز۴۲۰۰تومانی است. با این حال چرا دولت شفافتر در این زمینه اظهارنظر نمی کند تا این مقوله هم مانند نان، به ناکجاآباد بلاتکلیفی فرستاده نشود؟

دیدگاهتان را بنویسید