به گزارش CNN فارسی به گفته پلیس هائیتی، گروهی متشکل از ۲۸ مزدور خارجی، از جمله سربازان بازنشسته کلمبیایی، رئیس جمهوری این کشور را ترور کردند.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، تعدادی از این افراد پس از درگیری مسلحانه با نیروهای پلیس در شهر پورتو پرنس، پایتخت هائیتی بازداشت شدند.

پلیس هائیتی، تعدادی از بازداشت‌شدگان را که آثار جراحات و کبودی داشتند، همراه با گذرنامه‌های کلمبیایی، و مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات کشف شده، مقابل دوربین رسانه‌ها قرار داد. حداقل سه نفر از مظنونین در درگیری با پلیس کشته شده‌اند، و چند نفر نیز متواری هستند.

هنوز مشخص نیست که چه کسی، و با چه انگیزه‌ای، ترور جووینل مویز، رئیس جمهوری هائیتی را سازماندهی کرده است. با این حال به گفته برخی کارشناسان از جمله کلود جوزف نخست وزیر هائیتی، مبارزه با فساد گسترده در این کشور، ممکن است با قتل او مرتبط باشد.

اعضای جوخه ترور، چهارشنبه وارد منزل شخصی جووینل مویز در پورتو پرنس شدند، و رئیس جمهور و همسرش را به گلوله بستند. جووینل مویز در محل جان سپرد، ولی همسرش مارتین زخمی شد و به گفته پزشکان در حال حاضر وضعیت پایدار ی دارد.

به گفته پلیس هائیتی، این جوخه ترور خارجی، شامل پانزده کلمبیایی، و دو آمریکایی هائیتی‌تبار است.

شهروندان خشمگین پورتو پرنس، حضور چشمگیری در عملیات جستجو داشتند، و در دستگیری مظنونین که در نقاط مختلف شهر پنهان شده بودند، به پلیس کمک کردند. در همین حال تایوان تأیید کرد که یازده نفر از مظنونین در ساختمان دیپلماتیک این کشور در پورتو پرنس دستگیر شدند.

دولت کلمبیا تأیید کرده است که حداقل شش نفر از مظنونین، اعضای بازنشسته ارتش این کشور هستند، و گفت که با هائیتی برای انجام تحقیقات بیشتر همکاری می‌کند. وزارت خارجه آمریکا هنوز دستگیری هیچ شهروند این کشور در هائیتی را تأیید نکرده است.

ترور جووینل مویز باعث ایجاد تنش و نا آرامی در هائیتی، از فقیرترین کشورهای حوزه دریای کارائیب شده است. با توجه به شرایط موجود، نخست وزیر هائیتی دو هفته وضعیت اضطراری در این کشور اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید