به گزارش CNN فارسی، آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان به رغم انتقادهای شدید ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین تصریح کرد که تصمیم‌اش مبنی بر نپذیرفتن اوکراین به پیمان ناتو در سال ۲۰۰۸ درست بوده است.

یک سخنگوی آنگلا مرکل در پاسخ به پرسش خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۴ آوریل (۱۵ فروردین) اعلام کرد: «صدراعظم پیشین، دکتر آنگلا مرکل در رابطه با نشست سران ناتو در سال ۲۰۰۸ در بوخارست، پای تصمیم‌های خود ایستاده است.»

ولودیمیر زلنسکی روز گذشته از آنگلا مرکل خواسته بود به بوچا سفر کند؛ محلی که به دنبال خروج نظامیان روسی جسد بیش از ۳۰۰ قربانی غیرنظامی یافته شده است.

زلنسکی گفته بود که این “جنایات جنگی” ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نتیجه سال‌ها مماشات آنگلا مرکل و نیکلا سرکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه با پوتین و امتیازدهی به او بوده است. او گفت، در سال ۲۰۰۸ آلمان با پذیرفتن اوکراین در ناتو مخالفت کرده بود.

بورل: روسیه مسئول قتل‌عام‌ها در نقاط مختلف اوکراین است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پی “قتل‌عام بوچا” از تحریم‌های سریع علیه روسیه خبر داد. او اعلام کرد که اتحادیه اروپا “بی‌درنگ برای تحریم‌های بیشتر علیه روسیه دست به کار می‌شود”.

دیپلمات‌های بروکسل گفته‌اند، قرار است کمیسیون اتحادیه اروپا به زودی پیشنهادی برای اقدامات تنبیهی دیگر علیه روسیه آماده کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا “خشونت‌های بیرحمانه‌ای را که نیروهای نظامی روسیه، بر اساس یک رشته گزارش‌ها، در شهرهای تحت اشغال خود مرتکب شده‌اند، به شدیدترین وجهی” محکوم کرد.

بورل گفت که مقامات روسیه مسئول این اعمال خشونت‌ها هستند، زیرا تحت اشغال آن‌ها روی داده‌اند. او افزود: «قتل‌عام در بوچا و دیگر شهرهای اوکراین در فهرست جنایاتی که در قلمرو اروپا رخ داده‌اند، به ثبت خواهد رسید.»

بیش از ۸۰ درصد جنگزدگان فراری اوکراینی زن هستند

بر اساس آمار وزارت کشور آلمان، پلیس فدرال تا کنون ورود ۳۰۶ هزار و ۸۳۶ شهروند اوکراینی به این کشور را که به خاطر جنگ گریخته‌اند، به ثبت رسانده است. ۸۴ درصد این شهروندان زن هستند.

حدود ۵۸ درصد آن‌ها با فرزندان خود کشور را ترک کرده و وارد آلمان شده‌اند. حدود ۱۷ درصد که اکثرشان افراد سالخورده هستند، به تنهایی کشورشان را ترک کرده‌اند. میانگین سنی جنگ‌زدگان اوکراینی که وارد آلمان شده‌اند ۳۸،۲ سال است.

اختصاص ۱۷ میلیارد یورو برای جنگ‌زدگان

شورای وزیران اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند که تا ۱۷ میلیارد یورو از محل صندوق مشترک اروپایی به پذیرش و حمایت از پناهجویان جنگ‌زده اوکراینی اختصاص داده شود.

نمایندگی کشورهای اروپایی گفت که این پول از محل صندوق ویژه محیط زیست، انتگراسیون (همپیوندی) اجتماعی، توسعه و عمران و صندوق اجتماعی برای غلبه بر بحران پناهجویی تأمین می‌شود.

بر اساس آمار کمیساریای عالی امور پناهجویان سازمان ملل، از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اوکراینی کشور خود را ترک کرده‌اند. بخش بزرگی از این افراد در کشورهای اتحادیه اروپا مانند لهستان و رومانی به سر می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید