به گزارش CNN فارسی، تظاهرات ضد حکومتی در تهران و شهرهای مختلف ایران ادامه دارد و هم‌زمان عتاب و خطاب مقامات و تهدید معترضان بالا می‌گیرد. فرمانده انتظامی گیلان از دستگیری ۷۳۹ نفر طی سه روز در این استان خبر داد و اعتراضات را “تحرکات اراذل اوباش و آشوبگران” خواند. او افزوده که از این تعداد ۶۰ نفر زن هستند و مدعی شده که بسیاری از بازداشتی‌ها بومی گیلان نیستند.

صبح شنبه دوم مهر، محوطه روبرویی زندان اوین نیز محل تجمع شماری از خانواده‌های دستگیرشدگان اخیر شد. خانواده‌ها شاهد ضرب و شتم حسین رونقی، فعال سیاسی در برابر دادسرای اوین بودند. حسین رونقی پس از حمله ماموران امنیتی به خانه‌اش برای پیگیری پرونده به دادسرا مراجعه کرده بود. برادر او خبر داده که پدرشان نیز در شهر ملکان دستگیر شده است.

طبق اطلاعات مندرج در شبکه‌های اجتماعی و به گزارش اکانت توییتری “۱۵۰۰ تصویر”، ماموران برای متفرق کردن تعدادی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران، گلوله ساچمه‌ای شلیک کرده‌اند. در یکی از ویدئوها دیده می‌شود که دانشجویی خطاب به حراست فریاد می‌کشد: «دیگه نمی‌توونین جلوی دهان ما رو بگیرین…»

شاهدان میدانی در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که لباس شخصی‌ها کوی دانشگاه را بسته‌اند تا دانشجویان امکان خروج و پیوستن به تظاهرات را پیدا نکنند.

 

تجمع و حضور میدانی مردم به ویژه زنان در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران با وجود بیانیه‌های تهدیدآمیز، قطع اینترنت و حمله نیروهای امنیتی به معترضان کماکان ادامه دارد.

حسین الله‌کرم، از لیدرهای “انصار حزب‌الله” در همراهی با سرکوب معترضان و در گفت‌وگو با روزنامه “مستقل” ادعا کرده که جامعه “با قانون مقابله با بدحجابی و بی‌حجابی ولو به شکل قهری و خشونت‌آمیز” موافق است.

 

محسنی اژه‌ای از فراجا و بسیج تقدیر کرد

 

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی در بازدید از دادسرای “جرایم امنیتی” خواهان بررسی “نحوه‌عمل عناصر حرفه‌ای اغتشاشات” شد و معترضان را “وابسته به گروهک‌ها و سرویس‌های بیگانه” نامید.

 

به گزارش خبرگزاری میزان، محسنی اژه‌ای از نیروهای فراجا و بسیج قدردانی کرد و افزود: «…در قبال تخریب‌کنندگان اموال عمومی، مرتبطین با سرویس‌های جاسوسی بیگانه و گروهک‌های ضدانقلاب و عناصری که تحت القائات دروغین و جنگ روانی دشمنان در خیابان‌ها و معابر امنیت مردم را سلب می‌کنند، مطابق موازین قانونی برخورد بازدارنده صورت خواهد گرفت.»

 

همبستگی در شهرهای مختلف دنیا

 

روز شنبه دوم مهر، برلین، بروکسل، بولونیا، اسلو، ملبورن، تورنتو، اربیل و شماری دیگر از شهرهای کشورهای مختلف شاهد تجمعات اعتراضی به مرگ مهسا امینی بودند. اشکان دژاگه، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال از جمله کسانی بود که در اجتماع ایرانیان برلین حضور داشت. در تظاهرات شهر ارواین آمریکا، لیلا فروهر، خواننده پاپ سرود ای ایران را خواند.

عفو بین‌الملل: چهار کودک در میان کشته شدگان هستند

 

امنستی اینترنشنال با اعلام هویت ۳۰ تن از کشته شدگان اعتراضات جاری ایران، به جان باختن دستکم چهار کودک اشاره کرده است. طبق آمار این سازمان، ۲۲ نفر از قربانیان بالغ، مرد هستند و چهار نفر زن. عفو بین‌الملل یادآور شده که شمار واقعی کشته شدگان بیش از این‌هاست و بررسی‌در این زمینه ادامه دارد. مدیر بخش خاورمیانه این سازمان خواسته که سازمان ملل یک کمیته تحقیق مستقل در باره وقایع ایران تشکیل دهد

 

دیدگاهتان را بنویسید