به گزارش CNN فارسی ، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل گفته کشورش قصد گفت‌وگوی سازنده با ایران را دارد اما تهران “وقت‌کشی” و “بازی” می‌کند.

در روز ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) عبدالله المعالمی در یک مصاحبه ویدیویی با روزنامه “عرب نیوز” که روز دوشنبه منتشر شد گفت گفت‌وگوها با ایران تا کنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۹۴ و در پی حمله گروهی تندرو به کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، روابط دیپلماتیک‌شان را قطع کردند. از اواخر سال ۱۳۹۹ شایعاتی درباره مذاکرات ایران و عربستان منتشر شد و در نهایت فروردین امسال دو طرف تایید کردند که مذاکراتی را آغاز کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی مهرماه امسال گفت مذاکرات این کشور با عربستان “در مسیر درستی” قرار گرفته است.

سفیر عربستان در سازمان ملل گفته است: «ما مایلیم این گفت‌وگوها را به سمتی سازنده سوق دهیم که رفتارهای ایران در منطقه را هم در بر بگیرد.»

المعالمی در ادامه گفته است: «اما تا زمانی که ایرانی‌ها با این گفت‌وگوها بازی می‌کنند، این مذاکرات راه به جایی نخواهد برد.» او تصریح کرده: «رویکرد ایرانی‌ها به این مذاکرات یک رویکرد طولانی مدت است، ما اما علاقه‌ای به مذاکره برای مذاکره نداریم.»

روابط بین دو کشور از سال ۱۳۹۸ در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان متشنج شد. عربستان ایران را در این حمله که از سوی شورشیان حوثی صورت گرفت، مقصر قلمداد کرد. این اتهام از سوی ایران رد شده است.

با این حال سفیر عربستان در سازمان ملل گفته است: «ثابت شده که مشکل یمن غیرقابل حل است چرا که حوثی‌ها به دریافت سلاح و تجهیزات از حامی خود ایران ادامه می‌دهند.»

این موضوع نیز از سوی ایران و حوثی‌های یمن تکذیب شده است. ناظران سیاسی جنگ یمن را جنگی نیابتی میان ایران و عربستان می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید