به گزارش CNN فارسی شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر به دنبال دیدار وزیر امور خارجه امارات از سوریه، خواهان توقف روند عادی سازی روابط با حکومت بشار اسد شده است.

قطر در جنگ داخلی سوریه از شورشیان مخالف بشار اسد حمایت می‌کرد. این کشور همچنین با ترکیه که از مخالفان جدی حکومت سوریه است، رابطه نزدیکی دارد.

وزیر امور خارجه قطر که به واشنگتن سفر کرده، در نشست خبری مشترک با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت “امیدواریم کشورها اشتیاقی به برداشتن گام های بیشتر به سوی رژیم سوریه نشان ندهند.”

آقای بلینکن هم از بهبود روابط برخی کشورها با سوریه ابراز نگرانی کرد.

سفر اخیر وزیر امور خارجه امارات به سوریه و دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور اولین دیدار یک مقام رسمی اماراتی از سوریه بعد از شروع جنگ داخلی در این کشور بود.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است “موضع قطر همینطور که هست باقی خواهد ماند، ما هیچ گام جدی از سوی حکومت برای نشان دادن تعهدش به ترمیم خساراتی که به کشور و مردمانش وارد کرده نمی‌بینیم.”

او گفته است تا زمانی که “او (بشار اسد) گامی جدی بر ندارد، تغییر موضع ما مطرح نیست.” آقای آل ثانی در عین حال تاکید کرده که کشورها حق دارند تا در این باره خود تصمیم بگیرند.

امارات و قطر از متحدان نزدیک آمریکا به شمار می‌روند.

سفر مقام بلندپایه اماراتی به سوریه به عنوان نشانه‌ای از تلاش‌های منطقه‌ای برای خارج کردن سوریه از انزوای دیپلماتیک ارزیابی شد. محافلی در ایران هم از این سفر استقبال کردند، از جمله وزیر امور خارجه ایران سفر همتای اماراتی خود به منطقه از جمله دمشق را “گامی مثبت” ارزیابی کرد.

امارات متحده عربی، در فوریه ۲۰۱۲، حدود یک سال پس از آغاز جنگ سوریه رابطه خود را با دولت سوریه قطع کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید