به گزارش CNN فارسی رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که نفتالی بنت، نخست‌وزیر این کشور، با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که در جریان سفر منطقه‌ای خود به اسرائیل رفته است، دیدار نخواهد کرد تا تاکیدی بر مخالفت قاطع اسرائیل با هر شکلی از احیای برجام باشد.

روزنامه «اسرائیل‌هیوم» روز یکشنبه ۲۳ آبان نوشت، اسرائیل نگران است که آمریکا به توافقی «بدتر» از برجام با ایران رضایت دهد و از همین رو، نفتالی بنت تصمیم گرفته است که برای نشان دادن مخالفت خود با احیای برجام، به نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران وقت ملاقات ندهد.

بر این اساس، دیدار یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، با آقای مالی که برای روز دوشنبه ۲۴ آبان در اورشلیم تعیین شده بود، نیز هنوز قطعی نیست.

با این حال، بنی گانتز، وزیر دفاع و ایال خولاطا، مشاور امنیت ملی دولت بنت، همراه با شماری از مقام‌های نهادهای امنیتی، موساد و وزارت خارجه اسرائیل با آقای مالی بر سر مسئله ایران گفت‌وگو و تبادل نظر خواهند کرد.

به نوشته اسرائیل‌هیوم، دولت اسرائیل از آمریکا می‌خواهد که برای توافق با ایران «شتاب نکند». مقام‌های اسرائیل همچنین از این‌که آمریکا ظاهرا قصدی برای تحمیل مذاکرات در مورد توانمندی موشکی و حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه ندارد، ناخشنود هستند.

این روزنامه اسرائیلی افزوده که اسرائیل ظاهرا زیر فشار آمریکا است تا از مخالفت قاطع در برابر احتمال احیای برجام بپرهیزد و رفتاری مشابه رویکرد سرسخت بنیامین نتانیاهو علیه دولت آمریکا از خود نشان ندهد.

آقای مالی در آستانه از سرگیری مذاکرات حکومت ایران با طرف‌های مانده در برجام، که روز هشتم آذر در وین و پس از وقفه‌ای حدودا شش ماهه برگزار خواهد شد، به منطقه رفته است تا مواضع متحدان آمریکا را «هماهنگ» کند.

رابرت مالی بعد از امارات به اسرائیل رفته و در ادامه سفر منطقه‌ای ده روزه خود، به عربستان و بحرین نیز سفر خواهد کرد.

دولت‌های ابوظبی، ریاض و منامه با اسرائیل دیدگاه مشترکی در مخالفت با برنامه هسته‌ای ایران دارند. آن‌ها خواهان دریافت تضمین‌های محکم در رابطه با تغییر رویکرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی هستند.

با وجود این، به گزارش رسانه‌های اسرائیلی برخی از مقام‌های این کشور اذعان دارند که دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران بهتر از نبود آن است، چرا که در هر حال با افزایش نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران همراه است و از گسترش توانمندی هسته‌ای آن جلوگیری خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیلی همزمان با آغاز سفر رابرت مالی به این کشور یادآور شدند که دولت بنت، مخالف سرسخت هر نوع لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و آن را «اقدامی بد» می‌داند.

فرماندهان نظامی اسرائیل به صراحت اعلام کرده‌اند که در صورت نبود گزینه تنبیهی از سوی آمریکا، اسرائیل هم گزینه خود را در نظر دارد و آمادگی ارتش و نیروی هوایی این کشور برای «حمله به ایران» را تسریع کرده است.

به نظر می‌رسد که طرح «ج» اسرائیل، وارد کردن ضربات پیاپی به جمهوری اسلامی از جمله در زمینه اقدام‌هایی مانند حمله به ساختارهای زیربنایی ایران باشد.

حکومت ایران هفته پیش در واکنش به اسرائیل تاکید کرد که هر نوع حمله نظامی اسرائیلی، تنها «نابودی قطعی رژیم صهیونیستی» را سرعت خواهد بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید