به گزارش CNN فارسی ، جهان با چالش اپیدمی کرونا در جدال است و شرکت‌های داروسازی نیز برای عرضه واکسن و قرص برای مقابله با آن.

فایزر که در این عرصه یکی از پیشتازان مبارزه با کرونا خود را شناسانده اکنون نتایج یک تحقیق را منتشر کرده است که نشان می‌دهد قرصی که این شرکت تولید کرده در درمان بیماران کرونایی بسیار موثر است.

فایزر روز جمعه ۱۴ آبا (۵ نوامبر) خبر داد که قرص کرونای این شرکت میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر را نزدیک به ۹۰ درصد کاهش داده است.

این خبر هم‌زمان با اوج گسترش کرونا به ویژه در اروپا بسیار امیدوارکننده است. سازمان جهانی بهداشت گفته است تا ماه فوریه ۲۰۲۲ ممکن است در اروپا نیم میلیون نفر بر اثر ابتلا به کووید -۱۹ جان خود را از دست بدهند.

انتشار خبر فایزر درست یک روز پس از آن بوده است که دولت بریتانیا مجوز تولید قرص کرونا را صادر کرده بود. بریتانیا اولین کشوری است که به قرص “مولنوپیراویر”، اولین داروی ضد ویروس برای کووید مجوز صادر کرد.

قرص فایزر همراه با یک داروی ضد ویروس قدیمی به نام “ریتوناویر” داده می‌شود. درمان ترکیبی با نام تجاری Paxlovid و شامل سه قرص است که دو بار در روز تجویز می‌شود.

فایزر گفته است در مطالعه روی ۷۷۵ بیماری که درمان ترکیبی را دریافت کردند ۸۹ درصد کاهش در میزان بستری شدن در بیمارستان یا مرگ و میر آنها پس از یک ماه مشاهده شده است. این بیماران با افرادی که دارونما مصرف می‌‌کردند مقایسه شده است.

فایزر گفته است کمتر از یک درصد از بیمارانی که دارو مصرف می‌کردند در بیمارستان بستری شدند و هیچ کس فوت نکرده است.

در مقابل کسانی که دارونما گرفته‌اند هفت درصد بستری و هفت مورد فوتی داشتند.

دکتر میکائیل دولستن، مسئول بخش علمی شرکت فایزر گفت: «ما امیدوار بودیم چیزی غیرعادی داشته باشیم، اما به ندرت اتفاق می‌افتد که داروهای عالی تقریباً ۹۰ درصد اثربخشی و ۱۰۰ درصد محافظت در برابر مرگ داشته باشند.»

شرکت‌کنندگان در تحقیقات فایزر واکسینه نشده بودند وکووید-۱۹ خفیف تا متوسط داشتند و به دلیل مشکلات سلامتی مانند چاقی، دیابت یا بیماری قلبی در معرض خطر بالای بستری شدن در بیمارستان بودند.

درمان این افراد در عرض سه تا پنج روز پس از بروز اولین علائم کرونا شروع شده و به مدت پنج روز ادامه داشته است.

یک گروه مستقل از پزشکان متخصص که این تحقیق را زیر نظر داشتند، توصیه کردند که این مطالعه زودتر به پایان برسد.

فایزر جزئیات کمی در مورد عوارض جانبی ارائه کرده اما گفته است که میزان مشکل بین گروه ها حدود ۲۰ درصد مشابه بوده است.

فایزر همچنین تاکید کرده است که قصد دارد نتایج تحقیات خود را هر چه سریع‌تر به سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ارائه کند.

به این ترتیب فایزر وارد رقابت فشرده بر سر اولین تولیدات قرص موثر در درمان کرونا و گرفتن هر چه سریعتر سهمی بزرگتر از بازار این گونه داروها در آمریکا شده است.

قرص مشابه‌ای را شرکت رقیب فایزر در آمریکا، یعنی “مرک” به سازمان غذا و داروی ایالات متحده ارائه کرده و منتظر صدور مجوز برای تولید و عرضه آن است. بریتانیا به قرص شرکت مرک به عنوان اولین کشور اجازه تولید و عرضه عمومی داده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید