به گزارش CNN فارسی، آزاده مسیح‌زاده، مستندساز ایرانی خبر داد که «قرار جلب به دادرسی» اصغر فرهادی، کارگردان سینمای ایران به اتهام سرقت هنری در فیلم «قهرمان» صادر شده است.

مسیح‌زاده، دوشنبه ۵ آوریل در گفت‌وگو با وب‌سایت «گذارنیوز» خبر داد که پس از چند ماه رسیدگی به شکایت وی از فرهادی به اتهام «سرقت هنری» از مستند «دو سر برد؛دوسرباخت»، بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران علیه این کارگردان مطرح سینمای ایران، قرار نهایی جلب به دادرسی صادر کرده است.

به گفته مسیح‌زاده، «مستندات و دلایل ارایه شده مبنی بر وقوع جرم و ارتکاب آن توسط آقای فرهادی» کافی تشخیص داده شده است.

کاوه راد، وکیل اصغر فرهادی نیز با تأیید این خبر اعلام کرد، «این قرار به‌منزله حکم نهایی دادگاه نیست و بخشی از روند دادرسی است.»

اصغر فرهادی تنها کارگردان ایرانی است که برنده دو جایزه معتبر «اسکار» شده است. او در نهمین فیلم خود، «قهرمان»، به روایت مردی پرداخته که زندانی مالی است اما کیفی حاوی چند سکه طلا پیدا می‌کند.

آزاده مسیح‌زاده که از هنرجویان سابق فرهادی است، می‌گوید که این فیلم بدون اجازه او و با اقتباس از مستندی تحت عنوان «دو سر برد، دو سرباخت» ساخته شده است.

«قهرمان» که با استقبال پایین مخاطبان ایرانی مواجه شد، سال گذشته در جشنواره فیلم کَن، جایزه بزرگ داوران را به صورت مشترک با فیلم یک کارگردان فنلاندی از آن خود کرد.

به‌دنبال واکنش گسترده کاربران رسانه‌های اجتماعی، اصغر فرهادی با طرح شکایتی علیه مسیح‌زاده، وی را متهم به «افترا و نشر اکاذیب» کرد.

این شکایت به جایی نرسید و دادگاه برای آزاده مسیح‌زاده، قرار منع تعقیب صادر کرد.

فرهادی ادعا می‌کند، از آنجایی که داستان مستند مسیح‌زاده، پیش از این توسط رسانه‌های عمومی منتشر شده بود، مالکیت فکری آن در حوزه عمومی قرار می‌گیرد.

به گفته نشریه «هالیوود ریپورتر»، فیلم آخر فرهادی در سینماهای سراسر جهان ۲٫۵ میلیون دلار فروش رفته و شرکت «آمازون پرایم» نیز حق انتشار آن را در آمریکا خریداری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید