به گزارش CNN فارسی دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد پزشکی روسای جمهور آمریکا و رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، روز پنج‌شنبه هشتم مهر، گفت کار درست را اسرائیل با تزریق دوز سوم واکسن کرونا به مردم خود انجام داده و داده‌های پزشکی درستی این تصمیم را ثابت خواهد کرد.

دکتر فاوچی در گفت‌وگو با رادیوی ارتش اسرائیل در این زمینه مورد پرسش قرار گرفت که آیا اسرائیل در تجویز واکسن سوم کرونا تصمیم درستی گرفته یا آمریکا که به تازگی دوز سوم را تنها برای شهروندان ۶۵ ساله به بالا و برخی افراد با بیماری‌ و نقص سیستم ایمنی بدن مجاز کرده است؟

دکتر فاوچی گفت که مقامات رسمی آمریکا به طور منظم آخرین اطلاعات را از اسرائیل در زمینه اثرات دوز سوم واکسن کرونا دریافت می‌کنند، اما با این حال واشینگتن منتظر نتایج واقعی بیشتر می‌ماند.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفته بود که برای تزریق دوز سوم به افراد زیر ۶۵ سال، تحقیقات و نتایج واقعی هنوز کافی نیست.

اما سخنان دکتر فاوچی از این نظر نیز برای مردم اسرائیل اهمیت دارد که بعد از تصمیم اخیر سازمان غذا و داروی آمریکا، اف‌دی‌ای، در زمینه تزریق دوز سوم در این مرحله تنها برای افراد ۶۵ ساله و برخی بیماران، بسیاری از مردم اسرائیل، از جمله افراد زیر ۶۵ سال، تمایل خود را به تزریق دوز سوم واکسن از دست دادند.

با این حال، مقامات اسرائیلی تاکید کرده بودند که آمریکا و سایر کشورها نیز سرانجام تزریق دوز سوم برای همه افراد ۱۲ ساله به بالا را مجاز خواهند کرد.

از میان ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از ساکنین اسرائیل، بیش از ۶ میلیون تن دو دوز و سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن دوز سوم را دریافت کرده‌اند.

در این میان، وزارت بهداری اسرائیل، روز پنج‌شنبه هشتم مهر اعلام کرد که دوز سوم «کمترین عوارض و اثرات جانبی را به روی همه سنین داشته است».

بر اساس این گزارش، تنها ده تن دچار عارضه التهاب ماهیچه قلب شدند. هر ده تن مرد بودند؛ شش مرد در سنین ۳۰ تا ۵۹ ساله، سه تن زیر ۲۹ سال و یک مورد دیگر که سن او اعلام نشده است.

بر خلاف دوزهای اول و دوم که مردم از سردرد و عارضه‌های دیگر ابراز شکایت کرده بودند، در میان ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که از دوز سوم آنها یک ماه گذشته، ۲۵ نفر دچار عوارض جدی دیگر شدند.

در بقیه دریافت کنندگان دوز سوم احساس خستگی کلی به عنوان عارضه جانبی دیده شده است.

مسئولین پزشکی اسرائیل گفته بودند که حقایق پزشکی نشان داده بود که میزان پادتن در بدن از ۵ ماه بعد از تزریق دوز دوم رو به کاهش می‌گذارد و دوز تقویتی، یک ضرورت است.

بر اساس تصمیم این کشور، همه کسانی که ۵ ماه از دوز دوم آنها سپری شده، باید دوز تقویتی را دریافت کنند.

با این حال، در هفته‌های اخیر روزانه ۴ هزار تن در اسرائیل به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند اما ظاهرا کمترین مرگ و میر در میان واکسینه شده‌ها بوده است.

از آغاز روبرو شدن دنیا با کرونا، ۷۷۶۱ تن در اسرائیل فوت شده و یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن نیز به ویروس مبتلا شدند.

از حدود ۶۰۰ تن بیماران کرونایی بستری، بیش از ۹۰ درصد کسانی هستند که واکسینه نشده‌اند. اکثر آنها از جمعیت اعراب هستند.

دولت اسرائیل برای وادار کردن ساکنین این کشور به تزریق دوز سوم واکسن، از روز یکشنبه ۱۱ مهر شهروندان خود را از «کارت سبز» و «گذرنامه واکسیناسیون» محروم خواهد کرد تا نتوانند در بسیاری از اماکن حضور یابند یا امکان سفر خارجی برای آنها با دشواری‌های بسیار بیشتری روبرو شود.

دیدگاهتان را بنویسید